99-eri – ne riba džiaugtis gyvenimu

anicetasAgnė NAUMAVIČIŪTĖ
 
Iš Kudirkos Naumiesčio seniūnijos Gustainiškių kaime gyvenančio Aniceto Štrimaičio, prieš dvi savaites atšventusio 99-ąjį gimtadienį, daug pasimokyti galėtų pusamžiu ar dar jaunesni žmonės.
 
Nuotr. Masažistė Jūratė Jokūbaitienė teigė, jog žmonės, kuriems teikiama integrali pagalba labiausiai laukia pašnekesių.
 
Amžius – ne riba
 
Nors A. Štrimaičiui 99-eri, senolis nesėdi vietoje. Vyriškis turi penkias vištas, kurias kasdien prižiūri, surenka jų kiaušinius. Taip pat senukas turi ištikimiausią augintinį, kuris šiukštu nesitraukia nuo šeimininko kojų – tai kalytė Mirta.

A. Štrimaitis gyveno ir dvasiškai, ir fiziškai sunkų gyvenimą. Vyras likęs vienas it pirštas. Jis turėjo tris vaikus, deja, du iš jų mirė dar tada, kai šeima buvo ištremta į Sibirą. Grįžus Lietuvon A. Štrimaitis su žmona susilaukė trečiojo vaiko, tačiau šis gimė neįgalus. Tėvai savo vieninteliu sūnumi, atiduodami visą savo rūpestį ir meilę, diena iš dienos rūpinosi 50 metų, kol jo gyvybė užgeso. Senolio žmona prieš keletą metų taip pat paliko šį pasaulį.
 
Mokosi žmogaus anatomijos

Kaip pasakojo socialinė darbuotoja Ingrida Alkevičienė, kuri kiekviena dieną jau dešimt metų prižiūri A. Štrimaitį, senolis yra labai jautrus.

„Per Vilties ir gedulo dieną Anicetas žiūrėdamas per televiziją rodomas laidas ir verkė, ir šypsojosi. Su tremtimi susiję prisiminimai jam labai svarbūs“, – kalbėjo I. Alkevičienė.

Socialinė darbuotoja taip pat pasakojo, kad senukas jau perskaitė visas bibliotekos knygas apie tremtį, o šiuo metu iš knygos mokosi žmogaus anatomijos.
 
Gauna visokeriopą pagalbą

Vienas iš projekto „Integralios pagalbos plėtra namuose Šakių rajone“ partnerių Šakių socialinių paslaugų centras teikia pagalbą ir A. Štrimaičiui. Kiekvieną dieną senolį prižiūri socialinė darbuotoja, du kartus per savaitę pas vyriškį atvyksta ir masažistė Jūratė Jokūbaitienė.

Kaip sakė J. Jokūbaitienė, žmonės, kuriems teikiama integrali pagalba, laukia ne tik pagalbos, bet ir galimybės pasikalbėti.

„Pradėjusi dirbti negalvojau, kad taip prisirišiu prie žmonių, kuriems teikiu pagalbą. Kiekvienas iš jų su nekantrumu laukia susitikimų, nes juos ne tik masažuoju – mes daug kalbamės. Jie nori papasakoti apie jaunystę, pasidalinti prisiminimais, kartu žiūrime nuotraukas. Žmonėms to reikia“, – kalbėjo moteris.
 
Ilgaamžiškumas – dėka sveikos gyvensenos

Tai, kad 99 metų senolis mokosi, prižiūri ūkį ir užsiima kita veikla, tikriausiai nustebintų ne vieną. Masažistė J. Jokūbaitienė teigė, kad pradėjusi dirbti taip pat nustebo, jog garbaus amžiaus žmogus yra tokios geros fizinės būklės.

„Nepatikėjau, kad Anicetui tiek metų, socialinės darbuotojos klausiau, ar nemeluoja“, – šypsodamasi pasakojo moteris.

A. Štrimaitis negeria jokių vaistų, vienintelis vaistas jam, kaip pasakojo socialinė darbuotoja – vanduo. Pasak I. Alkevičienės, senolio ilgaamžiškumo paslaptis – sveika gyvensena, ir, tikriausiai, – genai.

99-erių metų vyriškiui svetimos ir ligoninės palatos. Senukas ligoninėje dėl nesunkių negalavimų pirmą kartą gyvenime atsidūrė pernai rudenį.

„Anicetas niekada nevartojo alkoholio, nerūkė, kaimiškai maitinosi – manau ir tai lėmė, kad senolis nugyveno tokį gražų amžių“, – teigė socialinė darbuotoja.
 
Sunku susitaikyti su netektimi

Masažistė J. Jokūbaitienė teigė, kad vienas iš sunkiausių dalykų – susitaikyti su žmonių, kuriems teikiama integrali pagalba, mirtimis.

„Kiekvieną kartą pamačius, kad skambina socialinė darbuotoja, su baime atsiliepiu, nes žinau, jog gali pranešti apie kurio nors prižiūrimo žmogaus netektį. Juk pagalba daugiausiai teikiama vyresniems žmonėms“, – pasakojo moteris.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar saugu miesto gatvėse?

klausimelis 12 06Deividas iš Keturnaujienos:

Automobilio nevairuoju, važinėju autobusu, po Šakius daugiausiai vaikščioju pėsčiomis. Kuomet eini per pėsčiųjų perėją, ne visada vairuotojai pristoja. Arba praeini iki pusės kelio, o automobilis pro nugarą jau lekia. Kad pilnas miestas pristatytas automobilių, man nemaišo. Jeigu stovėjimo aikštelė būtų atokiau, kaip tuomet kokiai močiutei ateiti? Mano kaime saugu, nebent reikia žiūrėti, kad koks traktorius nepervažiuotų. Tiesa, man nueiti iki autobusų stotelės per regioninį kelią nesaugu. 

klausimelis 12 06 2

Saulė iš Šakių:

Pati nevairuoju. Yra kai kurios gatvės nesaugios, pavyzdžiui, vasarą medžių šakos užstoja. Ne kartą yra buvę, kad vairuotojas manęs greičiausiai net nematė. Visur miestuose daug automobilių pristatyta. Stebiu ženklus ir dėl savo, ir dėl kitų saugumo. Ruošiantis eiti per perėją, pasitaiko, kad vairuotojas vis tiek pravažiuoja. Neseniai situaciją stebėjau, kad vaikai su dviračiais per perėją sau pravažiavo. Gal reiktų čia daugiau prevencijos?

europos pulsas350px

IDLT240726 MYLIU LIETUVA300x600 1731928024
 
uz kaledas drauge

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
duarto baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.