Plaučiai atlieka pagrindinį vaidmenį žmogaus organizmo kvėpavimo sistemoje. Jie atsakingi už deguonies ir anglies dioksido mainus tarp oro, kuriuo kvėpuojame, ir kraujo, cirkuliuojančio visame mūsų kūne. Tačiau plaučiai yra jautrūs įvairiems aplinkos veiksniams, kurie gali turėti neigiamos įtakos jų būklei.Plačiau apie šiuos veiksnius pasakojame toliau tekste.
Oro tarša
Vienas iš svarbiausių aplinkos veiksnių, galinčių neigiamai paveikti kvėpavimo takų būklę, yra oro tarša. Tai įvairių dujų, kietųjų dalelių ir kitų kenksmingų medžiagų mišinys, kurį gali išmesti įvairūs šaltiniai, pavyzdžiui, transporto priemonės, gamyklos ir kiti taršos šaltiniai. Šie teršalai gali dirginti plaučius ir sukelti uždegimą, todėl atsiranda kvėpavimo takų problemos, tokios kaip kosulys, švokštimas ir dusulys. Ilgalaikis oro taršos poveikis siejamas su padidėjusia plaučių vėžio, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) ir kitų kvėpavimo takų ligų rizika.
Pasyvus rūkymas
Kitas aplinkos veiksnys, galintis turėti neigiamos įtakos plaučių būklei, yra pasyvus rūkymas. Tai kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru. Pasyvaus rūkymo poveikis gali būti toks pat kenksmingas kaip ir pats rūkymas. Jis gali padidinti plaučių vėžio, LOPL ir kitų kvėpavimo takų ligų riziką. Žalingam pasyvaus rūkymo poveikiui ypač jautrūs vaikai, nes jų kvėpavimo takai dar nėra tokie atsparūs.
Patalpų oro tarša
Patalpų oro tarša taip pat gali neigiamai paveikti plaučių ir ne tik būklę: sukelti akių, nosies ir gerklės dirginimą, taip pat kvėpavimo takų sutrikimus, pavyzdžiui, astmą ir bronchitą. Patalpų oro taršos šaltiniai gali būti įvairūs, pavyzdžiui, maisto gaminimo krosnys, šildymo sistemos ir valymo priemonės. Padidinti ją taip pat gali prasta ventiliacija, dėl kurios patalpose kaupiasi teršalai.
Pavojingos medžiagos darbo vietoje
Tam tikrų medžiagų darbo vietoje poveikis irgi gali turėti įtakos plaučių būklei. Darbuotojams, kurie susiduria su tokiomis medžiagomis kaip asbestas, silicio dioksidas ir anglies dulkės, kyla didesnė rizika susirgti tokiomis plaučių ligomis kaip asbestozė, silikozė ir angliakasių pneumokoniozė. Šios ligos gali negrįžtamai pažeisti plaučius, sukelti kvėpavimo sutrikimų ir net mirtį.
Kaip apsisaugoti nuo žalingų aplinkos veiksnių?
Sumažinti šių aplinkos veiksnių poveikį gali padėti oro taršos mažinimas naudojantis viešuoju transportu, rūkymo ir pasyvaus rūkymo vengimas, patalpų vėdinimo gerinimas, apsaugos priemonių naudojimas darbo vietoje ir sveikos gyvensenos palaikymas. Laikantis šių patarimų, galima išsaugoti sveikus plaučius ir sumažinti kvėpavimo takų ligų riziką. Atminkite – plaučiai yra esminė mūsų kvėpavimo sistemos dalis, todėl jų apsauga yra labai svarbi bendrai sveikatos būklei ir gerai savijautai.
Taigi, matome, kad įtakos plaučių sveikatai gali turėti įvairūs aplinkos veiksniai, galintys sukelti kvėpavimo takų sutrikimus ir net gyvybei pavojingas ligas. Todėl svarbu stengtis kuo įmanoma labiau sumažinti jų poveikį. Jeigu nerimaujate dėl savo plaučių sveikatos,
pulmonologas Vilniuje gali jums padėti. Informacija apie šio gydytojo teikiamas paslaugas arba registracija vizitui klinikoje – paspaudus ant nuorodos.
d-0210