Po pandeminio laikotarpio tuberkuliozės atvejų registruota daugiau

mitrikeviciene m
Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centro bendrosios praktikos slaugytoja Milda Mitrikevičienė informavo, kad daugiausiai paslaugų buvo suteikta tais metais, kai buvo įsteigtas kabinetas, o nuo praėjusių metų lapkričio iki dabar jame neapsilankė nė vienas žmogus. D. Pavalkio nuotr.


Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Neseniai buvo minima Tarptautinė tuberkuliozės diena. Šakių rajono savivaldybė pagal susirgimų tuberkulioze (TB) skaičių akivaizdžiai pirmavo maždaug dešimtmetį. Buvome paskutinė savivaldybė šalyje 2020 m. pradžioje įsteigusi tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso paslaugų (DOTS) kabinetą, kuriame paslaugas tais metais gavo daugiausiai sergančiųjų TB rajone. Tačiau šiemet jame neapsilankė nė vienas žmogus.

Kaip informavo Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centro, kuriame buvo įsteigtas DOTS kabinetas, bendrosios praktikos slaugytoja Milda Mitrikevičienė, 2020 m. DOTS kabinete paslaugas gavo daugiausiai sergančiųjų TB – septyni.  2021 m. trys iš jų tęsė gydymą. Praėjusiais metais DOTS kabinete gydėsi dar trys sergantieji TB, tačiau nuo lapkričio mėnesio iki šiol neapsilankė nė vienas žmogus. Gydymo procesas vyksta tol, kol vaistai sunaikina visas TB bakterijas, tad vieniems prireikia 6 mėn., o kitiems – metų ar net pusantrų.

Šakių rajono savivaldybės gydytojos Editos Zubrickienės teigimu, DOTS kabineto įsteigimas – tai ne tik patogumas sergančiajam TB gauti paslaugą arčiau namų, bet ir galimybė kontroliuoti vaistų vartojimą. DOTS kabinete vyksta griežta apskaita, kada vaistai išgerti, o kada ne. Neatvykus dvi dienas, jau skelbiama paciento paieška.

Nevartojant vaistų, TB bakterijos prisitaiko ir tampa atsparios, todėl senieji vaistai tampa neveiksmingi, prireikia kitų. Taip išilgėja pats gydymo procesas, vėl atsiranda galimybė tapti TB platintoju ir užkrėsti kitus. Savivaldybės gydytoja pasidžiaugė, kad 2021 m. tokių atvejų tarp suaugusiųjų mūsų rajone nebuvo, o sergamumas vaistams atsparia TB buvo mažesnis už Lietuvos vidurkį. Tai parodo, kaip svarbu tęsti gydymą iki visiško pasveikimo.

Siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze, teisės aktų nustatyta tvarka profilaktiškai tikrinami šešerių–septynerių metų ir rizikos grupėms priklausantys vaikai, paimant tuberkulino mėginius. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, 2022m. mūsų rajono savivaldybės asmens sveikatos priežiūros įstaigose tuberkulino mėginiai buvo paimti 173 vaikams, t. y.  65 proc. visų vaikų, kuriems reikėjo paimti tuberkulino mėginį (2021 m. – 45 proc., 2020 m. – 64 proc., 2019 m. – 72 proc.).

NVSC duomenimis, 2022 m. lyginant su priešpandeminiu laikotarpiu, Lietuvoje stebimas sergamumo TB mažėjimas. Praėjusiais metais buvo užregistruoti 657, o 2019m. – 889 nauji TB atvejai. Marijampolės apskrityje praėjusiais metais užregistruoti 44 nauji atviros TB susirgimai, priešpandeminiu laikotarpiu, t. y. 2019 m., buvo daugiau – 49 (2021 m. – 29, 2020 m. – 33 atvejai). Mūsų rajono savivaldybėje atvirkščiai – naujų atviros TB atvejų praėjusiais metais padaugėjo – užregistruota 14 (13 iš jų buvo hospitalizuoti), o 2019 m. buvo 11 (2021 m. – 4, 2020 m. – 9 atvejai).

Reikia paminėti, kad, įkvėpę TB bakterijų, šia liga suserga ne visi – viskas priklauso nuo imuninės sistemos. Daugelis infekuotų TB bakterijomis niekada nesuserga. Jų organizme TB bakterijos išlieka neaktyvios visą gyvenimą ir ligos nesukelia. Tačiau kai kurių žmonių organizme, ypač tų, kurių imuninė sistema silpna, bakterijos tampa aktyvios, dauginasi ir sukelia TB.

Kartais TB simptomai gali būti ir labai nežymūs – sausas kosulys, bendras silpnumas, nuovargis. Todėl žmonės dažniausiai jų nesureikšmina ir kartais liga randama visai netyčia. Užsikrėsti TB gali kiekvienas, tiesiog su oru įkvėpus bakterijų ar jas suvalgius nuo neplautų rankų, kai pačiupinėjame durų rankeną. Todėl svarbu nepamiršti paprasčiausios higienos.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px