Pirmadienį, rugsėjo 2-ąją, prasidėjusi nauja mokslo metų pradžia į ugdymo įstaigas sukvietė švietimo bendruomenės narius. Išskirtinė ši diena buvo Šakių „Žiburio“ gimnazijai, atvertusiai dar vieną, naują istorijos puslapį – nuo šiol tai Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Šakių „Žiburio“ gimnazija, ugdanti 427 rajono moksleivius.
Vėliavos pašventinimas Šakių Šv. Jono krikštytojo bažnyčioje, iškilminga bendruomenės eisena per miestą nuo bažnyčios iki gimnazijos, nuskambėjęs Lietuvos valstybės himnas, naujas užrašas ant pastato fasado sako, kad „Žiburio“ bendruomenei ši mokslo metų pradžia išskirtinė.
„Tai naujas istorijos etapas, naujas kelias. Jis nėra lengvas, nes žinome, koks šiuolaikinėje visuomenėje šis kelias greitas mokslo ir žinių prasme ir kiek reikia mokytis, žengti koja kojon su naujovėmis. Gimnazija visada akcentavo ir akcentuos, kad mums svarbiausia jūsų pažanga, motyvacija, mokslai“, – į susirinkusius bendruomenės narius kreipėsi VDU Šakių „Žiburio“ gimnazijos direktorius Robertas Sakas, pripažinęs, kad naujasis statusas būtent ir leis žengti koja kojon su mokslu ir pažanga, atvers didesnes galimybes.
Renginio metu prisimintas ir ilgas istorinis kelias, kurį gimnazija skaičiuoja kartu su nepriklausoma Lietuvos valstybe nuo 1918-ųjų. Tuomet veiklą gimnazija pradėjo su 110 mokinių ir dviem mokytojais, o nuo rugsėjo joje dirbo penki mokytojai, buvo dvi pirmos ir dvi antros klasės su 152 mokiniais. 1920-aisiais gimnazija išsikėlė į dviaukštį pastatą, kuris, deja, per karą sudegė. Vėliau patalpos sutvarkytos, po karo veikla vykdyta pastate, kuris ir dabar vadinamas senąja gimnazija. 1958 m. mokykla pradėta vadinti Zigmo Angariečio vardu, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę mokykla susigrąžina „Žiburio“ pavadinimą, 1998m. atkuriamas gimnazijos statusas – atsiskiria nuo vidurinės mokyklos ir tampa pirmąja rajone išgryninta gimnazija, kurioje šiuo metu mokosi 427 mokiniai, dirba 35 mokytojai bei 18 aptarnaujančio personalo.
Pirmoji apskrityje ši gimnazija gavo ir VDU statusą. Kaip teigė vicemeras Darius Jakavičius, kaimyninių savivaldybių merai klausia, kurgi tas sėkmės raktas. Tačiau svarbiausia, pabrėžė jis, tikėjimas ir noras siekti aukštumų. Žinoma, laukia nelengvas etapas, nes mokytis, susitarti su savimi – sunkiausia. Pavasarį bus skaičiuojami pirmosios VDU gimnazijos laidos rezultatai, o po ketverių metų – raškomi ir pilnos laidos rezultatų vaisiai.
Sveikinimo žodžius skyrė ir VDU rektorius prof. dr. Juozas Augutis, kuris pabrėžė, kad naujasis gimnazijos vardas reiškia viena – daugiau galimybių. Jis linkėjo niekada neprarasti žingeidumo ir noro žinoti.
„Mokslas pasižymi viena gera savybe – jo niekada negalima išsemti, jo visada visiems užteks“, – kalbėjo rektorius, kvietęs kartu kurti Lietuvos ateitį.
Mokslo metų pradžios iškilmių šventėje dalyvavęs parapijos klebonas Vytautas Antanas Matusevičius akcentavo, kad svarbiausia mokyklos užduotis – ugdyti žmogų – laisvą, dorą, sąmoningą, mylintį tėvynę, Dievą.
„Tai svarbiausias uždavinys“, – sakė dvasininkas, linkėjęs gimnazijai būti tikrąja žmogiškumo kalve.
Beje, rajono meras, grupelė gimnazistų, lydimi direktoriaus R. Sako, pavaduotojos Odetos Vasiliauskaitės, tą pačią dieną dalyvavo ir VDU mokslo metų pradžios šventėje Kaune.
Neeilinė mokslo metų pradžia buvo ir Lukšių Vinco Grybo gimnazijoje – čia šventės dalyviai galėjo stebėti ugnies, šokio ir pirotechnikos šou, kurį laimėjo socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbtame konkurse.
Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus skaičiavimais, į rajono mokyklas nuo rugsėjo sugrįžo 2638 moksleiviai, iš jų 215 pirmokų. Marijampolės profesinio rengimo centro Kudirkos Naumiesčio skyriuje, rugsėjo 2 d. duomenimis, mokosi 313 mokinių.
O kas gi dar naujo šiais mokslo metais? Kaip žinia, nuo rugsėjo 1 d. įsigaliojo Švietimo įstatymo nuostata dėl visuotinio įtraukiojo ugdymo – specialiųjų ugdymosi poreikių turintys vaikai ugdomi bendrojo ugdymo mokyklose. Nuo rugsėjo 1 d. visiems pagal atnaujintas programas dirbsiantiems mokytojams didinamas mokytojo pareiginės algos koeficientas dėl veiklos sudėtingumo arba 20 proc. ilginamas laikas, skirtas pasiruošti pamokoms, tai yra didėja darbo užmokestis. Kaip jau patvirtinta liepos mėnesį, išskaidytas valstybinis brandos egzaminas – valstybinių brandos egzaminų pirmąsias dalis mokiniai laikys III gimnazijos klasėje, o antrąsias – IV gimnazijos klasėje. Abi dalys bus laikomos egzaminų centruose, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros kalbėjimo dalį, ir ne ugdymo proceso, o atskiros sesijos metu. Kaip skelbia ministerija, vienuoliktokai ir dvyliktokai galės pirmąją dalį perlaikyti, jei gautas rezultatas jų netenkins. Be to, pagal parengtą programą visos to norinčios ir tam pasiruošusios savivaldybių ir valstybinės gimnazijos galės ruošti kadetus. Skelbiama, kad pasitinkant mokslo metus parengta ir metodinė medžiaga, padėsianti mokytojams lengviau pasiruošti pamokoms.