
Nuotr. Daugiau nei prieš dvejus metus suknežintoje traktoriaus kabinoje 54 - erių metų vyriškis žuvo iš karto.
2010 m. birželio 22 d. Mozūriškių kaimo laukuose (Kidulių sen.), vairuodamas bendrovei priklausantį traktorių „Kirovec K-701“, S.K. atliko siloso kaupo formavimo darbus. Kaip vėliau paaiškėjo, šio darbo dirbti jis negalėjo dėl prieš metus Šakių rajono apylinkės teismo paskirtos administracinės nuobaudos - teisės vairuoti atėmimo vieneriems metams. Traktorius slėgti siloso masę nebuvo specialiai paruoštas, neturėjo apsauginių konstrukcijų nuo virtimo. Silosas buvo slegiamas važinėjant kampu, skersai ir išilgai, nesilaikant saugos eksploatacijos rekomendacijų. Suslėgus kaupas turėjo būti 2 m aukščio, 2.5 m pločio ir 3 m ilgio. Važiuodamas išilgai slegiamo kaupo atbuline eiga, kurio nuolydis buvo apie 45 laipsnius ir techniniu požiūriu buvo nesaugus, S. K. apvirto ir žuvo iš karto.
Po įvykio buvo nustatytos traktoriaus apvirtimo priežastys: traktorius ne tik neatitiko saugos įstatymų, neturėjo apsauginių konstrukcijų, bet ir buvo pažeista traktorininko saugos ir sveikatos instrukcija. Traktoriaus virtimo vietoje kaupas buvo 45 laipsnių, 20 laipsnių pasviręs traktorius neapsiverstų. Traktoriaus kabina užtikrina pakankamą erdvę, bet neužtikrina tvirtumo, pakankamos apsaugos, įvykio metu kabina buvo sugniuždyta. UAB „STAGRO“ traktorininkas S. K. turėjo techninę galimybę išvengti apvirtimo. Jeigu traktorininkas nebūtų dirbęs šlaite, kurio nuolydžio kampas didesnis kaip 15 laipsnių ir būtų laikęsis reikalavimo, numatančio, kad reikia vengti neleistino šoninio traktoriaus poskyrio (leistinas ne didesnis kaip 10 laipsnių), būtų išvengta nelaimingo atsitikimo.
Ikiteisminio tyrimo metu surinktais ir teisme ištirtais įrodymais nustatyta, kad V. R. ir D. K. pažeidė darbų saugos įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatytus saugos ir sveikatos apsaugos darbe reikalavimus, dėl ko įvyko nelaimingas atsitikimas, kurio metu žuvo S. K. Patys kaltinamieji prisipažino padarę šią veiką ir nurodė veikos aplinkybes. Specialisto išvada nustatyta, kad S. K. žuvo dėl įvykio metu padarytų sužalojimų, todėl kaltinamųjų veiksmai kvalifikuotini pagal Lietuvos Respublikos BK 176 str. 1 d. Kaltinamieji ir nukentėjusioji prašo atleisti V. R. ir D. K. nuo baudžiamosios atsakomybės, nes jie susitaikė, dėl žalos atlyginimo susitarė. Prokuroras, nukentėjusioji ir jos atstovė, gynėjas šį prašymą palaikė, todėl Šakių rajono apylinkės teismas V.R. ir D.K. skyrė baudžiamojo poveikio priemones - per tris mėnesius sumokėti po 1300 Lt (10 MGL) dydžio įmoką į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.
V. R. ir D. K. teismas perspėjo, kad, jeigu jie per vienerius metus padarys baudžiamąjį nusižengimą ar neatsargų nusikaltimą, kitas teismas gali panaikinti sprendimą dėl atleidimo nuo baudžiamosios atsakomybės ir spręsti dėl jų baudžiamosios atsakomybės už visas padarytas veikas. Procesas pagal nukentėjusiosios M. K. ieškinį dėl neturtinės žalos atlyginimo buvo nutrauktas ir patvirtintas UAB „STAGRO“ bei M. K. susitarimas: bendrovė įsipareigojo atlyginti nukentėjusiajai M. K. jos patirtą 30 000 Lt neturtinę žalą iki šių metų gruodžio 31 d. dalimis pervedant ją į nukentėjusiosios nurodytą asmeninę sąskaitą. Nuosprendis įsiteisėjęs.
„Draugo“ inf.