Tvarkoma didžiojo varpininko amžinojo poilsio vieta

kudirka paminklas
Muziejininkų ir seniūnijos pastangomis atnaujinamas paminklas bei jį juosianti tvorelė. Vinco Kudirkos muziejaus nuotr.


Dr. Vinco Kudirkos kapas Kudirkos Naumiesčio miesto kapinėse nuolat lankomas turistų, valdžios atstovai ant „Tautiškos giesmės“ autoriaus kapo per valstybines šventes padeda gėlių. Vinco Kudirkos muziejaus darbuotojų iniciatyva, pasitelkus seniūnijos darbuotojus, kapo akmuo ir tvorelė šiuo metu atnaujinami.
 
Kudirkos Naumiestis saugo ne tik V. Kudirkos atminimą, bet ir amžinąją jo poilsio vietą.

V. Kudirka (1858–1899) – prozininkas, poetas, publicistas, vertėjas, kritikas, „Tautiškos giesmės“ autorius. 1890–1894 m.  gyveno ir dirbo gydytoju Šakiuose, o 1895 m. apsigyveno Naumiestyje, kur, pamažu gęstant gyvybei, toliau rašė, kūrė satyras, daug vertė, leido laikraštį „Varpas“. Jo gyvybė užgeso vėlų rudenį – 1899‑ųjų lapkričio 16-ąją. 1902 m. ant V.Kudirkos kapo pastatytas granitinis paminklas, vaizduojantis nulaužto ąžuolo kamieną. Jame buvo vardas, pavardė, gyvenimo datos ir „Tautiškos giesmės“ paskutinis ketureilis.

Antkapinis paminklas kuklus, kaip ir visas V.Kudirkos gyvenimas, jo veikla ir kūryba.

Kaip pasakojo Vinco Kudirkos muziejaus vedėja Vida Endriukaitytė, gamtos veikiamas šiek tiek pažaliavo paminklo akmuo, per laiką nusilupo ir kapo tvorelės dažai. Neseniai muziejui pradėjusi vadovauti V. Endriukaitytė sakė, kad V. Kudirkos kapu ir anksčiau rūpinosi muziejaus įkūrėja mokytoja Natalija Manikienė bei muziejaus vadovė Irena Zinkevičienė, taip pat kapą aptvarkydavo gimnazija bei Kudirkaičių organizacija. Kasmet Kudirkos Naumiesčio seniūnija parūpina gėlių kapo apsodinimui.
„Tai nėra kažkoks kapitalinis kapo tvarkymas, pastebėjom atsilupusius kapo tvorelės dažus. Prieš tai tvorelė buvo žalios spalvos, tačiau, peržiūrėję ankstesnes kapo nuotraukas, pastebėjom, kad jose tvorelė juodos spalvos, todėl ir perdažysim juoda. Pažaliavusį paminklo akmenį tik nušveisim, dėl visų darbų konsultavausi ir derinausi su paveldosaugininkais“, – pasakojo V. Endriukaitytė.

Muziejaus vedėja dėkojo Kudirkos Naumiesčio seniūnui Edvardui Belevičiui už pagalbą,  seniūnijos darbuotojai ir atlieka šiuos nedidelius paminklo akmens ir tvorelės atnaujinimo darbus.

Beje, didžiojo varpininko ir Lietuvos himno autoriaus kapas nuolatos užkliūdavęs okupantams iš Rytų. Ir carizmo laikais, ir sovietmečiu jis buvo darkomas, niekinamas. Kaip minėta, paminklas ant V. Kudirkos kapo buvo pastatytas 1902 metais. Pirmą kartą  kapas buvo išniekintas jau po metų, 1903 m. kovo 2-osios naktį. Istorikas, naumiestietis Romas Treideris rašo, kad zemskių viršininko paliepimu buvo iškapoti „Tautiškos giesmės“ žodžiai. Pokaryje, 1946 m. balandžio 26 d. buvo iškilmingai perlaidoti vokiečių sušaudyti tarybiniai aktyvistai ir komunistai. Kapinėse jiems parinko pačią garbingiausią vietą – prie pat didžiojo varpininko kapo. Tik siaurą takelį paliko, o pastačius tvorelę ir to siauro takelio nebeliko.

1990 m. birželio 9 d. prie antkapinio paminklo buvo pastatyta akmeninė plokštė su „Tautiškos giesmės“ žodžių įrašu ir ant kapo uždėtas antkapis. Iškapotų žodžių vieta paliko kaip istorinis dokumentas, tebebylojantis apie carinės priespaudos metus.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.