Išrinko Metų žodį ir posakį

metu zodis
Vasario 21 d., Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, paaiškėjo pirmą kartą Lietuvoje surengtų Metų žodžio ir Metų posakio rinkimų rezultatai. Kandidatai dalyvauti šiuose rinkimuose buvo siūlomi nuo praėjusių metų birželio.

Už organizatorių atrinktus žodžius ir posakius buvo balsuojama portale www.lzinios.lt. Internetiniame balsavime daugiausia balsų gavo žodis „švaistuomenė“ ir posakis „laikausi kaip... Gedimino kalnas“.
 
Žodį „švaistuomenė“ (ką nors švaistanti bendruomenė) sukūrė reklamos agentūra „New!“ ir išpopuliarino jį „Ežio“ paslaugų reklamoje.

Su „švaistuomene“ itin varžėsi Rimvydo Valatkos išpopuliarintas „gandragalvis“ (partijos, kurios simbolis gandras, narys, perkeltine reikšme – nevykęs valdininkas). Trečiojoje vietoje liko socialinių tinklų jausmažodį įvardijantis „patiktukas“ (angl. „like“). Tarp labiausiai patikusių „nuošliauža“, kurį pasiūlė vilnietė Romualda Truncienė bei pateikė galimą perkeltinę šio žodžio reikšmę – „šiek tiek kvaištelėjęs, trenktas žmogus“. Komisijos dėmesio sulaukė ir Juozo Erlicko naujadaras „vargospūdis“ (pajamų ir išlaidų santykis) ir „primintukas“ (sutartinis ženklas, primenantis, ką reikia daryti“).

Naujovišką etiketo formuluotę – posakį „laikausi kaip ... Gedimino kalnas“ pasiūlė Giedrė Bulgakovienė iš Alytaus. Antroji vieta Metų posakio rinkimuose atiteko Liudo Mažylio linkėjimui „švęskime Lietuvą, švęskime džiugiai, švęskime ilgai“. Trečiojoje vietoje liko frazė „baikit, nemanau“ (Audronė Pitrėnienė). Tarp labiausiai komisijai patikusių ir posakiai „ieškoti verta, ieškoti įdomu“ (Liudas Mažylis) „viskas aišku, jei moki skaityti“ (Algirdas Avižienis), „nuolaidinė sąmonė“ (Ričardas Doveika), „partija ne troleibusas“ (Gintautas Paluckas).

Metų žodžio ir Metų posakio rinkimus surengė Lietuvių kalbos draugija ir UAB „Lietuvos žinios“, bendradarbiaudami su Lietuvių kalbos institutu.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip kovoti prieš žiaurų elgesį su gyvūnais?

klausimelis 04 26Mindaugas iš Zapyškio:

Nepriklausomai, kur laikomas šuo, ant grandinės ar voljere, reikia jam sudaryti sąlygas. Nelaikyčiau žiauriu elgesiu su gyvūnu, jei jis ant grandinės gali lakstyti po visą kiemą. Kartais grandinė gali suteikt šuniui daugiau laisvės nei gyvenimas voljere. Manau, ir dabar yra numatytos pakankamai griežtos bausmės kovai prieš žiaurų elgesį su gyvūnais, nes, kiek žinau, yra ir baudžiamoji atsakomybė – laisvės atėmimo bausmė.

klausimelis 04 26 2

Lina iš Šakių:

Manau, kad pririšti šunį prie grandinės nėra blogai, bet tokie įvykiai, kai norima jais atsikratyti itin žiauriais būdais, yra netoleruotini. Jei jau nėra galimybės ar noro laikyti šuns ar katės, galima kreiptis į gyvūnų globos įstaigas, bet ne kažkur išvežt ir atsikratyt. Manau, kad už žiaurų elgesį su gyvūnu bauda nuo 200 iki 1 tūkst. eurų jau būtų žmogui bausmė.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.