Atsakymas. Kalbėti apie tėvystės nustatymo bylą teisme yra kiek ankstoka, nes toks ieškinys įmanomas tik vaikui gimus ir kai menamas vaiko tėvas atsisako tėvystę pripažinti.
LR Civilinio kodekso 3.148 straipsnis nustato, kad pagrindas tėvystei nustatyti yra moksliniai įrodymai (ekspertizių įrodyti giminystės ryšį išvados) ir kitos Civilinio proceso kodekse numatytos įrodymų priemonės.
Jei menamasis tėvas ekspertizės atsisako, pagrindu tėvystei nustatyti gali būti įrodomieji faktai, patikimai patvirtinantys tėvystę: bendras vaiko motinos ir spėjamo vaiko tėvo gyvenimas, bendras vaiko auklėjimas, išlaikymas, taip pat ir kiti įrodymai.
Atsisakyti ekspertizės nepatartina, nes teismas, atsižvelgdamas į bylos aplinkybes, gali tokį atsisakymą įvertinti kaip tėvystės įrodymą., antra vertus – tokių ekspertizių išvados yra patikimiausias pagrindas nustatyti vaiko kilmę iš tėvo, nes jos patvirtina arba nepatvirtina , kad vaikas biologiniu požiūriu buvo pradėtas konkretaus vyro.
Lietuvoje, siekiant įrodyti giminystę, atliekama DNR ekspertizė. Reikia skirti tokių ekspertizių įrodomąją galią: ekspertizės atliktos asmens prašymu dėl tyrimui pateikiamos medžiagos ir konfidencialuimo negali būti laikomos patikimais įrodymais. Patikimais įrodymais laikomos teismo paskirtos ekspertizės, kai jas atlieka: Teismo medicinos instituto Serologijos ir DNR laboratorija; Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Kriminalinės policijos kriminalistinių ekspertizių tarnyba; Žmogaus genetikos centras.