Fragmentas iš sutarties:...rajono......mokykla, atstovaujama.. direktoriaus....., toliau nuomotojo, ir piliete ....., toliau nuomininkas.... 1. Nuomotojas suteikia už mokestį nuomininkui ir jo šeimos nariams.... gyvenamąsias patalpas.....
9. Ši sutartis gali būti pakeista:9.1 tiktai nuomotojui ir nuomininkui, pilnamečiams jo šeimos nariams susitarus; 9.2 gyvenamosios patalpos nuomos sutartis keičiama nuomininkui nebedirbant mokykloje, jeigu nuomininkas ir toliau gyvena nuomojamoje gyvenamojoje patalpoje. Nutraukta ir asmenys iškeldinami iš nuomojamos patalpos nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos
10. Nuomos sutartis gali būti nutraukta: 10.1 šalių susitarimu10.2 jei nuomininkas nuolat (nemažiau kaip per tris mėnesius) nemoka buto nuompinigių ar mokesčio už komunalines paslaugas; 10.3 jei nuomininkas, jo šeimos nariai ar kiti kartu su juo gyvenantys asmenys ardo ar gadina gyvenamąją patalpą arba ją naudoja ne pagal paskirtį. 10.4 kitais Lietuvos Civilinio kodekso atvejais.
11. Nuomos sutartis gali būti nutraukta ir asmenys iškeldinami iš nuomojamos patalpos nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos. Nuomininkas, jo šeimos nariai arba kiti kartu su jais gyvenantys asmenys, kurie net tinkamu elgesiu sudaro neįmanomas sąlygas kitiems kartu arba greta gyventi, nuomotojo arba kitų asmenų, kuriems trukdoma normaliai gyventi, reikalavimu gali būti iškeldinti nesuteikiant kitos gyvenamosios patalpos.
Išsiaiškinau, kad buto statusas tarnybinis. Taip pat pamačiau mamos pasirašytą nuomos sutartį . Pagal sutartį parašyta „gyvenamosios patalpos nuomos sutartis keičiama nuomininkui nebedirbant mokykloje“, tačiau, sutarties pradžioje gi rašoma, kad sutartį pasirašo su piliete, gi nerašo, kad su mokytoja ar mokyklos darbuotoja ir kad sutartis galioja tik dirbantiems mokykloje asmenims. Ar galima prie to prisikabinti? Ar galima, sakyti kad dėl to negalioja 9.2 punktas? Šnekėjau su mokyklos direktore, klausiau ar yra galimybių butą privatizuoti. Pagal ją nėra, o gyventi bus galima tol kol dirbs mokykloje. Po to patalpos atsiteks kultūros namams kaip pagalbinės patalpos. Bet, juk sutartyje rašoma, kad „ gyvenamosios patalpos nuomos sutartis keičiama nuomininkui nebedirbant mokykloje, jeigu nuomininkas ir toliau gyvena nuomojamoje gyvenamojoje patalpoje.“ Tai kaip čia išeina, a?
Atsakymas. Gerbiamas Hamletai, sprendžiant iš Jūsų klausime pateiktos informacijos, Jūsų tėvai yra sudarę gyvenamųjų patalpų nuomos, o ne tarnybinių gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį (reikėtų įdėmiai perskaityti visą sudarytos nuomos sutarties tekstą). Jeigu nuomininkas nutraukia darbo santykius su juridiniu asmeniu, kurio gyvenamąją patalpą jis nuomoja, tai negali būti pagrindas nutraukti gyvenamosios patalpos nuomos sutartį. Jeigu Jūs cituojate tėvus sudarytos sutarties tekstą, tai 10, 11 punktuose aiškiai išvardinti sutarties nutraukimo atvejai.
Papildomai paaiškiname, kad pagal Civilinio kodekso 6.618 straipsnį gyvenamosios patalpos tarnybinių gyvenamųjų patalpų statusą gauna tik valstybės valdžios ar valdymo institucijos, savivaldybės tarybos, juridinio asmens valdymo organo sprendimu. Prie tarnybinių gyvenamųjų patalpų galima priskirti tik patuštintas jiems nuosavybės (patikėjimo) teise priklausančias gyvenamąsias patalpas. Kadangi Jūsų tėvai bute jau gyvena (ir senokai), todėl šių patalpų statusas be Jūsų sutikimo negali būti pakeistas. Jeigu tai būtų padaryta prieš Jūsų valią, toks ginčas būtų
sprendžiamas teisme.
Pasitikslinti buto teisinį statusą galite nekilnojamo turto registre pagal buto adresą. Jeigu paaiškėtų, kad minimas butas vis dėlto turėjo ir turi tarnybinių gyvenamųjų patalpų statusą, tačiau nuomos sutartis sudaryta dėl gyvenamųjų patalpų nuomos, gali iškilti nuomos sutarties pakeitimo klausimas. Jis turėtų būti sprendžiamas šalių susitarimu, nesusitarus - teisminiu keliu. Šiuo konkrečiu atveju Jūsų tėvams rodyti kokią nors sutarties pakeitimo iniciatyvą nebūtina.
Bet kuriuo atveju (gyvenamųjų patalpų ar gyvenamųjų patalpų, turinčių tarnybinių gyvenamųjų patalpų statusą) privatizavimo klausimus sprendžia jų savininkas (valstybės valdžios ar valdymo institucijos, savivaldybės tarybos, juridinio asmens valdymo organas).