Lankomės Ilguvos kaime (Kriūkų sen.) pas Dijaną ir Aidą Jurkšaičius, kurių sodybą šiais metais rajone atgaivinto „Gražiausios sodybos“ konkurso komisija pripažino gražiausia. Sodybos šeimininkai sutiko plačiau papasakoti apie pačių šeimos narių rankomis sukurtą jaukią aplinką, kuri jiems teikia ramybę ir be kurios jau neįsivaizduoja gyvenimo.
„Malonu gauti apdovanojimą, bet jaukią aplinką kūrėme sau...“ – sako ilguviškiai D ir A. Jurkšaičiai, pasiteiravus, kaip reaguoja į įvertinimą.
O paklausus, nuo ko pradėjo puoselėti savo sodybą, Dijana pasakojo, kad tai vyro Aido tėviškė. Anksčiau abu su vaikais gyveno bute Gelgaudiškyje, tačiau prieš septynerius metus nutarė įsikurti čia. Jurkšaičiai renovavo namą ir ėmėsi puoselėti jo aplinką – namas po renovacijos, tai ir aplinkos norėjosi dailesnės, sako svarbiausia, kad išlaikė senąjį sodą, išsikasė tvenkinį.
„Supratom su vyru, kad patys nesuvaldysim apie hektarą sodybos teritorijos, todėl pasikvietėm landšafto dizainerę, kuri pateikė pasiūlymus, parinko augaliukus, patarė, kur juos sodinti, padėjo tiesiog tokioje didelėje erdvėje sukurti harmoningą vaizdą“, – pokalbio pradžioje atskleidė Dijana.
„Tačiau kiekvieną augalą, medelius, sodinome patys“, – priduria Aidas.
Dijana rodo ir vyro rankomis pernai paklotus šimtus metrų dekoratyvinių takelių iš betono, sodybą juosiančią medinę tvorą. Pasak Dijanos, ji rinkosi daugiau visžalius augalus.
„Pati gamta diktuoja, kokius augalus reiktų sodinti. Tai, kas siejasi su gamta, su žeme. Greta sodybos ošia miškas, teka Nykos upelis, sodybą supa revas. Netoli ir Velniaravio gamtinis rezervatas“, – pasakoja Dijana.
Sodybos pakraštyje – poilsio zona su pirtimi, nuo čia Jurkšaičiai ir pradėjo tvarkyti teritoriją. Laikui bėgant sklype atsirado pavėsinė, greta jos iškilo griausmapaukščio skultūra.
„Tai mitologinis Šiaurės Amerikos indėnų tautų paukštis, kaip teigiama, turintis nepaprastų galių. Buvo tikima, kad skulptūra saugo nuo blogio ir nelaimių“, – savo sumanymą atskleidžia Aidas.
Sodyboje vyrauja nuosaikus augmenijos ir akmens derinys, daugiausiai auga kadagiai, kiti spygliuočiai, varpiniai, dekoratyviniai augalai. Šiuo metu žydi plukė, plautė, astrancijos, rožės.
Kitame sodybos kampelyje Jurkšaičiai pasisodino vaiskrūmių. Čia įsikomponavę ir Aido surinkti arkliniai padargai, prie įvažiavimo į sodybą įrengtos pakeltos lysvės daržovėms. Įvažiavimą puošia 'Fastigiata' ąžuolai, augantys kolonine laja, greta tvenkinio auga šermukšnio krūmai, o prie namo – Aido mamos sodinta tuja, kurią, vyriškio teigimu, išsaugojo mamos atminimui.
Išties, sukurti alpinariumai, gėlynai, akmenys – viskas dera prie sodybą supančios gamtos. Netgi pieva, reljefas palikti natūralūs.
„Manau, geriausias vertintojas yra mūsų pačių akys. Todėl jei šiandien iš naujo reiktų kurtis ar rinktis vietą gyventi, nieko nekeistume. Man viskas patinka, ką sukūrėme“, – nesudvejojusi sako Dijana ir priduria, kad graži sodybos aplinka ir artimuosius bei draugus traukia atvykti ir kuo daugiau laiko čia praleisti.
Kaip tvirtina Dijana, jos šeima jau neįsivaizduoja gyvenimo be šios sodybos, ateityje kažkokių naujų gėlynų nežada sodinti ir kurti, kad teritorija nebūtų perkrauta, laukia, kol prieš maždaug ketverius metus pasodinti augalai suaugs.
Abu atsakingus darbus dirbantys sutuoktiniai, vos juos užbaigę, lekia namo – ten jų laukia nemažai darbo prie puoselėjamos sodybos, bet kartu ir ramybė.