Specialistai nerimauja – esame greta raudonos linijos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Marijampolės departamento Šakių skyriaus vedėja Brigita Mikalauskienė pabrėžė, kad kelia grėsmę, jog užkrečiamos ligos vėl taps dažnos ne tik tarp neskiepytų vaikų, bet ir visoje visuomenėje, nes daugėja imuniteto neturinčių asmenų. D. Pavalkio nuotr.

Skiepais valdomos ligos, kurias buvome užmiršę, labai greitai gali vėl priminti apie save, jei tėvai rinksis neskiepyti savo vaikų. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, didžiausią susirūpinimą šiuo metu kelia sumažėjęs vaikų vakcinavimas nuo tymų, epideminio parotito ar, kitaip tariant, kiaulytės ir raudonukės. O kokia situacija mūsų rajone?

Pasak NVSC Marijampolės departamento Šakių skyriaus vedėjos Brigitos Mikalauskienės, Šakių rajono savivaldybėje vaikų vakcinavimo nuo minėtų ligų – tymų, kiaulytės ir raudonukės, nors ir nežymiai, bet padidėjo: 2022m. buvo paskiepyta 66,18 proc., 2023 m. – 69,23 proc. vienerių metų vaikų. Panaši situacija ir su dvimečiais: 2022 m. vakcinuota 95,16 proc., o 2023 m. – 96,53 proc.

Šakių skyriaus vedėja tvirtino, kad mūsų savivaldybėje pernai, lyginant su 2022 m., buvo stebimas skiepijimo apimčių augimas. Kūdikių iki vienerių metų nuo tuberkuliozės, hepatito B vakcinuota 99 proc., difterijos, stabligės, kokliušo ir poliomielito – 96 proc., rotavirusinės infekcijos – 94 proc.

Siektinas tikslas yra išlaikyti ne mažesnes kaip 90 proc., o nuo tymų ir raudonukės – ne mažesnes kaip 95 proc. Tad nors nuo kai kurių ligų vaikų vakcinacija ir padidėjo, tačiau dar nesiekia reikiamo procento. Pavyzdžiui, vienerių metų vaikų skiepijimas nuo rotavirusinės infekcijos pernai siekė 75 proc., B tipo meningokokinės infekcijos – 81,5 proc.

Be to, NVSC duomenimis, praėjusiais metais, lyginant su 2022-aisiais, nuo 95 iki 93 proc. sumažėjo vienerių metų vaikų skiepijimo apimtys nuo difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, nuo 82 iki 74 proc. – žmogaus papilomos viruso infekcijos tarp 12 metų amžiaus vaikų, nuo 88 iki 82 proc. – pneumokokinės infekcijos.

Šakių skyriaus vedėja kaip pavyzdį pateikė rotovirusinės infekcijos susirgimų augimą. Pernai rajone rotavirusinė infekcija buvo nustatyta 16 vaikų, o 2022 m. šia liga sirgo tik keturi. Tad rotavirusinės infekcijos atvejų išaugo net keturis kartus. Teigiamai nuteikia bent tai, kad kitų skiepais valdomų ligų tarp vaikų mūsų savivaldybėje nebuvo registruota nei 2022, nei 2023 metais.

Pasidomėjus apie vakcinavimo sumažėjimo priežastis, B. Mikalauskienė išskyrė dvi: 2022 m. dažniausia vaikų nepaskiepijimo priežastis mūsų rajone buvo tėvų / globėjų atsisakymas (46,11 proc.), o praėjusiais metais stebima ir kita priežastis – vaikai buvo skiepijami pagal individualų planą, pagal amžių skiepas nepriklausė (44,29 proc.), o tėvų /globėjų atsisakymas skiepyti savo atžalas sudarė tik 20,57 proc.

NVSC primena, kad Lietuvoje valstybės lėšomis vaikai nemokamai skiepijami nuo 14-os užkrečiamųjų ligų pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Antra olimpiada be Lietuvos krepšinio rinktinės. Kaip vertinate?

klausimelis 07 12Edmundas iš Šakių:

Visi lietuviai krepšinį žiūri, tai ir aš stebėjau, bet įspūdžiai labai blogi, nuotaikos liūdnos. Neįsivaizduoju, kodėl yra taip, kaip yra, bet kaltinti žaidėjų neskubu. Anksčiau parsiveždavo medalius, dabar be nieko liekame – pagal mane paruošime spragos atsiranda. Kaip bebūtų, nors Lietuva ir nepateko, Olimpines žaidynes vis tiek žiūrėsiu. 

klausimelis 07 12 2

Nerijus iš Gelgaudiškio:

Olimpinio atrankos turnyro nežiūrėjau, neturėjau laiko, bet šiaip situacija seku. Liūdna, kad negavo kelialapio į Olimpines žaidynes. Jau antrąjį kartą nepatenkame, sunku vertinti, kas čia atsitiko, kokios to priežastys. Pats kadaise žaidžiau, bet mėgėjiškai, mokyklos laikais. Nors dabar ir nebežaidžiu, bet krepšinis man vis tiek yra numeris vienas – ne be reikalo vadinamas antra religija.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.