Specialistai nerimauja – esame greta raudonos linijos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Marijampolės departamento Šakių skyriaus vedėja Brigita Mikalauskienė pabrėžė, kad kelia grėsmę, jog užkrečiamos ligos vėl taps dažnos ne tik tarp neskiepytų vaikų, bet ir visoje visuomenėje, nes daugėja imuniteto neturinčių asmenų. D. Pavalkio nuotr.

Skiepais valdomos ligos, kurias buvome užmiršę, labai greitai gali vėl priminti apie save, jei tėvai rinksis neskiepyti savo vaikų. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, didžiausią susirūpinimą šiuo metu kelia sumažėjęs vaikų vakcinavimas nuo tymų, epideminio parotito ar, kitaip tariant, kiaulytės ir raudonukės. O kokia situacija mūsų rajone?

Pasak NVSC Marijampolės departamento Šakių skyriaus vedėjos Brigitos Mikalauskienės, Šakių rajono savivaldybėje vaikų vakcinavimo nuo minėtų ligų – tymų, kiaulytės ir raudonukės, nors ir nežymiai, bet padidėjo: 2022m. buvo paskiepyta 66,18 proc., 2023 m. – 69,23 proc. vienerių metų vaikų. Panaši situacija ir su dvimečiais: 2022 m. vakcinuota 95,16 proc., o 2023 m. – 96,53 proc.

Šakių skyriaus vedėja tvirtino, kad mūsų savivaldybėje pernai, lyginant su 2022 m., buvo stebimas skiepijimo apimčių augimas. Kūdikių iki vienerių metų nuo tuberkuliozės, hepatito B vakcinuota 99 proc., difterijos, stabligės, kokliušo ir poliomielito – 96 proc., rotavirusinės infekcijos – 94 proc.

Siektinas tikslas yra išlaikyti ne mažesnes kaip 90 proc., o nuo tymų ir raudonukės – ne mažesnes kaip 95 proc. Tad nors nuo kai kurių ligų vaikų vakcinacija ir padidėjo, tačiau dar nesiekia reikiamo procento. Pavyzdžiui, vienerių metų vaikų skiepijimas nuo rotavirusinės infekcijos pernai siekė 75 proc., B tipo meningokokinės infekcijos – 81,5 proc.

Be to, NVSC duomenimis, praėjusiais metais, lyginant su 2022-aisiais, nuo 95 iki 93 proc. sumažėjo vienerių metų vaikų skiepijimo apimtys nuo difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito, nuo 82 iki 74 proc. – žmogaus papilomos viruso infekcijos tarp 12 metų amžiaus vaikų, nuo 88 iki 82 proc. – pneumokokinės infekcijos.

Šakių skyriaus vedėja kaip pavyzdį pateikė rotovirusinės infekcijos susirgimų augimą. Pernai rajone rotavirusinė infekcija buvo nustatyta 16 vaikų, o 2022 m. šia liga sirgo tik keturi. Tad rotavirusinės infekcijos atvejų išaugo net keturis kartus. Teigiamai nuteikia bent tai, kad kitų skiepais valdomų ligų tarp vaikų mūsų savivaldybėje nebuvo registruota nei 2022, nei 2023 metais.

Pasidomėjus apie vakcinavimo sumažėjimo priežastis, B. Mikalauskienė išskyrė dvi: 2022 m. dažniausia vaikų nepaskiepijimo priežastis mūsų rajone buvo tėvų / globėjų atsisakymas (46,11 proc.), o praėjusiais metais stebima ir kita priežastis – vaikai buvo skiepijami pagal individualų planą, pagal amžių skiepas nepriklausė (44,29 proc.), o tėvų /globėjų atsisakymas skiepyti savo atžalas sudarė tik 20,57 proc.

NVSC primena, kad Lietuvoje valstybės lėšomis vaikai nemokamai skiepijami nuo 14-os užkrečiamųjų ligų pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar lengva jaunimui susirasti darbą vasarai?

klausimelis 05 24Zita iš Šakių:

Nežinau, mano anūkas tai susiranda. Sąlygos nėra paprastos, bet, manau, viskas priklauso nuo žmogaus ir noro. Darbo jaunimui tikrai reikia, nebūtinai visą vasarą, bet nors kiek. Mano vaikai visą laiką dirbo vasaromis, tiesa, anuomet dar kolūkiuose. Kaip bebūtų, darbas tiesiog yra vertybė, charakterio ugdymo priemonė, o ir sveikatai į naudą išeina. 

klausimelis 05 24 2

Antanas iš Lukšių:

Manau, kad išrankiems studentams ir moksleiviams darbą rasti sudėtingiau. Tie, kurie paprasti, nesibaido jokio darbo, manau, kad gali susirasti – ūkininkų daug yra, kurie mielai priima. Darbas žmonėms niekada nepakenkė, padirbėti visai neblogai, bet studentai ir moksleiviai gali turėti ir kitų užsiėmimų, kurie yra taip pat reikalingi. Yra tokių, kurie gilina žinias, jiems mokslo metų nepakanka. Tai irgi savotiškai darbas. Yra darbas už pinigus, yra intelektualus.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px