Su šiaurietiškomis lazdomis į žygius leidosi ir profesionalai, ir naujokai

Šiaurietiško ėjimo žygyje Gelgaudiškyje dalyvavo kone daugiausiai dalyvių. Pirmą kartą paėmusius į rankas lazdas, kaip taisyklingai jomis naudoti, apmokė žygio organizatorius Algimantas Zymonas (centre). L. Poškevičiūtės nuotr.

Tris spalio sekmadienius norintys galėjo išbandyti šiaurietišką ėjimą. Aktyviai praleisti laisvalaikį gamtoje, pagerinti savijautą pakvietė griškabūdietis, asociacijos SK „Spurtas“ vadovas, sveikatingumo treneris Algimantas Zymonas.

Pirmuosius spalio sekmadienius žygiuota Plokščių bei Lekėčių pažintiniais takais, o praėjusį sekmadienio rytą žygeiviai rinkosi Gelgaudiškyje. A. Zymonas iš pradžių žygio dalyvius supažindino, kaip taisyklingai vaikščioti su šiaurietiškomis lazdomis, akcentuodamas, kad svarbu pasirinkti tinkamą lazdos ilgį, avalynę. Jo teigimu, lazdos skirtos tam, kad padėtų eiti, bet netraumuotų.

„Tikiuosi, nenusivilsit, kad atsikėlėt anksčiau, o pasigaminsit gerą dozę endorfinų. Lazdose yra daug dalykų viename: ir psichologas, ir neurologas, ir toksikologas, ir dietologas... Man asmeniškai lazdos prilipo po kokių trijų vaikščiojimo su jomis mėnesių, kai po kojomis lazdos jau nesipainiojo, o tapo geras palydovas“, – prieš žygį kalbėjo jo sumanytojas A. Zymonas ir pasidžiaugė, kad mato žygio dalyvius, kurie dalyvauja jau trečiame jo surengtame žygyje.

zymonas zingsniai2Žygio organizatoriaus Algimanto Zymono (dešinėje) tvirtinimu, vaikščiojimo su lazdomis technika yra lengvai išmokstama, o taisyklingai atliekant judesius, mankštinasi net 90 procentų viso kūno raumenų. Po Gelgaudiškio apylinkes žygeivius vedė Žydrūnas Antanaitis. L. Poškevičiūtės nuotr.

Pasipraktikavę žygio dalyviai patraukė Gelgaudiškio dvaro parko link, šio žygio vedliu sutiko būti fizinio ugdymo mokytojas Žydrūnas Antanaitis.

Kalbintas A. Zymonas sako, kad jis pats sportuoja nuo vaikystės, jam sportas ir hobis, ir mėgstamas darbas. Prieš dešimtmetį įkūręs ir asociaciją SK „Spurtas“, organizuodavo krepšinio turnyrus, o šiemet sugalvojo pasidalinti šiaurietiško ėjimo patirtimi ir pasportuoti pakviesti daugiau žmonių. Pats Algimantas šiaurietišku ėjimu užsiima apie dešimt metų. Anot jo, šiaurietiškas ėjimas buvo sukurtas Skandinavijoje. Pridursime, kad tai buvo slidininkams skirta mankšta. Vėliau šiaurietiškas ėjimas buvo ištyrinėtas moksliškai, aprašyta jo nauda, pratimai. Po karo ketvirtajame ir penktajame dešimtmetyje šiaurietiškas ėjimas iš Suomijos, kur dar 1930 m. atsirado, persikėlė ir į kitas šalis – Švediją, Norvegiją, vėliau pasiekė ir Vakarų Europą – Vokietiją, Daniją. Kadangi jis buvo sukurtas Skandinavijoje, pavadinimas „šiaurietiškas ėjimas“ (Nordic Walking) prigijo, o Lietuvoje jis atsirado 2007 m.

„Šiaurietiškas ėjimas – pigus, lengvai prieinamas sveikatinimosi būdas“, – sako pašnekovas.

Teiraujamės A. Zymono, kuo šiaurietiškas ėjimas toks naudingas?

„Vaikščiodamas su lazdomis tausoji sąnarius, tačiau dirba ypatingai daug raumenų, lyginant su įprastu pasivaikščiojimu, papildomai sudegini 20–40 proc. daugiau kalorijų. Manau, vaikščioti yra sveikiau nei, pavyzdžiui, bėgioti. Bėgimas yra geras užsiėmimas žmonėms, neturintiems didelių sveikatos problemų. Šiaurietišku ėjimu gali užsiimti beveik visi, nes jo poveikis kūnui yra lengvas, nėra agresyvus, – įsitikinęs Algimantas. – Tai natūralus ėjimas. Tiesa, vaikščiojant su šiaurietiškomis lazdomis reikia laikytis kai kurių principų.“

Kalbiname ir žygeivius, vieni iš jų lazdas laiko ne pirmą kartą, kiti – naujokai.

„Šiandien čia esam todėl, kad sekmadienis būtų prasmingesnis. Dažnai su šeima ir be lazdų pasivaikščioti einam. O lazdas imam kelionėse po kalnus“, – sakė VšĮ „Namai visiems“ vadovė Giedrė Šedbarienė.

Sutinkame ir šakietį, šeštą dešimtį perkopusį Antaną Albrektą, kuris su lazdomis žygiavo ir Lekėčiuose.

„Dažnai dalyvauju žygiuose, tačiau be lazdų. Kodėl šiandien aš čia? Tiesiog atsijungi nuo interneto, ir tai jau padeda...“ – sako A. Albrektas.

Pirmą kartą šiaurietiškas lazdas į rankas paėmė lukšietė Karolina Grockienė.

„Susigundžiau sudalyvauti žygyje, nes pamačiau socialiniuose tinkluose gražias nuotraukas iš prieš tai buvusių žygių. Mačiau draugų labai gerus atsiliepimus apie žygį. Pagalvojau – kol dar oras leidžia, norėčiau prisijungti. Mėgstu žygiuoti. Aktyvi veikla gražų rudenį tiesiog vilioja. Pirmas kartas šiandien, kai į rankas paėmiau lazdas, sakė, kad gerai einu, tai labai smagu“, – šypsosi Karolina.

Jau po žygio kalbinta šakietė Rita Dainelienė atviravo, kad vaikšto dažnai, bet šiaurietiško ėjimo nebuvo bandžiusi.

„Išpuolė proga išbandyti. 10 km žygiavimo su lazdomis nelygu 10 km paprastam žygiavimui, pirmuoju atveju juntamas didesnis krūvis. Sako – ir nauda organizmui dvigubai didesnė. Žygis truko apie 2 val. Kaip jaučiuosi? Malonus nuovargis su investicija į sveikatą“, – pasakojo Rita.

Šakietė Ingira Jakienė tvirtino, kad lazdas išbandė tik žygiuose su A. Zymonu.

„Savijauta, patirtis, gamta nuostabi. O dar puiki kompanija, nuoširdūs pokalbiai ir, aišku, aktyviai praleistas sekmadienis, laikas su šeima ir bendraminčiais. Manau, kad įsigysiu lazdas ir toliau vaikščiosiu. Dėkoju organizatoriams ir visai šauniai žygeivių kompanijai“, – kalbėjo I. Jakienė.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar esame drąsūs kreiptis emocinės pagalbos?

klausimelis 11 12Genė iš Naudžių:

Manau, reikia išdrįsti kreiptis pas specialistus. Pati kreipiausi, kai man buvo sunku. Ir padėjo. Dabar puikiai jaučiuosi. Esu girdėjusi apie savitarpio pagalbos grupes. Manau, nereikia visko savyje laikyti, o kreiptis pagalbos. Jei žmonės neskaito laikraščių, nežiūri jokių informacijų, nesinaudoja internetu, tai ir nežino, kur galima kreiptis pagalbos. Karas Ukrainoje mano emocinės savijautos lyg ir nepaveikė. 

klausimelis 11 12 2

Renata iš Šakių:

Visuomenėje dar yra stereotipai, baimė, kad nesupras, kad būsim pasmerkti, jei kreipsimės emocinės pagalbos. Pažįstu žmonių, kurie sunkiu momentu geriau nutylės, pakentės. Netgi kreiptis pas psichiatrą ne visi išdrįstame. Apie emocinės pagalbos grupes, veikiančias Šakiuose, negirdėjau. Bet jeigu yra grupė užaugusiems alkoholikų ar kitokioje disfunkcinėje šeimoje, tai gerai. Labai svarbu kalbantis išsivalyti tą skausmą. Tik kiek išdrįs ateiti? Kaip skatinti visuomenę?

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 11 21

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.