Gimnazistus verslumo kryptimi palydi verslo praktikai

verslo Ziburio gimnazijoje
Šakių „Žiburio“ gimnazijoje moksleiviai bei jų mokytoja Daiva Palukaitienė (dešinėje) apie verslumą kalbėjo su ūkininku (iš kairės) Gyčiu Zakarausku, „Scandagra“ pardavimų vadybininke Irma Bartkute ir ūkininku Mindaugu Martinaičiu. Projekto organizatorių nuotr.


Ar verslumas yra įgimta savybė, ar jo galima išmokti? Ką duoda mokiniams mokykloje veikiančios mokomosios bendrovės? Su kokiais sunkumais susiduria mokomosios bendrovės? Šie ir panašūs klausimai neseniai skambėjo Šakių „Žiburio“ gimnazijoje, kur susitiko mokomosiose bendrovėse besipraktikuojantys mokiniai, juos verslumo mokanti mokytoja ir verslumo programoje mentoriaujantys rajono ūkininkai bei bendrovės „Scandagra“ žemės ūkio verslo praktikai.
 
Ypač gajaus mitologinio gyvūno vardu „Hydra“ pavadinta dvyliktokų mokomoji jaunoji bendrovė (JB) „Žiburio“ gimnazijoje buvo įkurta pirmaisiais mokslo metų mėnesiais. Panašiu metu pagal „Lietuvos Junior Achievement“ (LJA) verslumo ugdymo programą „accelerator_x“ mokykloje kūrėsi ir kitos JB. „Hydra“ pavasarį ketina pasiūlyti gimnazistams marškinėlius su gimnazijos logotipu, o kitos jau skaičiuoja savo verslo rezultatus. JB „Švarkuoti paštininkai“ sukūrė Kalėdų pašto paslaugą gimnazistams, JB „EcoŽiburys“ pagamino „augančius atvirukus“ su augalų sėklomis, JB „Luxury goods“ – apyrankes iš karoliukų, o „Lira“ dar anksti rudenį užsakė gimnazistų mėgstamus uniforminius džemperius.

„Su LJA Šakių „Žiburio“ gimnazija bendradarbiauja jau nebe pirmą dešimtmetį. Šiemet turime 10 jaunųjų bendrovių. Džiugu, kad viena iš jų (JB „Lira“) dalyvavo šių metų kalėdinėje „eXpo“, pristatė ne tik savo sėkmingus džemperių pardavimus, bet ir planuojamą įgyvendinti socialinę idėją – aktyvinti renginių lankymą Šakiuose“, – pasakoja gimnazijos ekonomikos mokytoja Daiva Palukaitienė.

„Hydrą“ įkūrę vaikinai ketina studijuoti logistiką ir informacines technologijas, o vienas jų šiemet tapo gatvės šokio pamokų treneriu mokykloje. Gauna pajamas, už kurias, kaip ir visi verslo atstovai, mokės mokesčius valstybei. Jis kaip tik ir būtų pavyzdys, kad verslas nėra vien tik prekyba daiktais.

„Verslumas gali būti suprantamas įvairiai. Vieni gali parduoti bet ką už bet kurią kainą, o kitas puikiai pagamins atvirukus, bet parduoti juos turės kas nors kitas“, – aiškina D. Palukaitienė.

Ji atkreipia dėmesį į mentoriaus vaidmens svarbą. Juk praktikas, skirtingai nei teoriškai verslą pažįstantis mokytojas, žino, kas versle veikia, o kas ne.

Pranešime spaudai skelbiama, kad „Žiburio“ gimnazijoje lankėsi mentoriai – bendrovės „Scandagra“ pardavimų vadybininkė Irma Bartkutė, rajono ūkininkai Gytis Zakarauskas ir Mindaugas Martinaitis. Jie su mokiniais dalijosi patirtimi, kaip perkant gauti geriausią kainos pasiūlymą, kokia kryptimi būtų galima auginti šiandien dar tik pirmus žingsnius žengiantį mokinių verslą. Mentoriai pabrėžė ir produktų kokybės svarbą bei domėjosi bendrovėje dirbančių moksleivių darbo pasidalijimu.

„Smagu matyti tokį didelį Šakių „Žiburio“ gimnazijos įdirbį, bendradarbiaujant su „Lietuvos Junior Achievement“, ir mokinių entuziazmą, mokantis verslumo praktiškai“, – sako „Scandagra“ pardavimų vadybininkė I. Bartkutė, šią programą vertinanti kaip investiciją į Lietuvos ateitį.

Žemės ūkio veiklą 680 ha laukuose vykdantis ūkininkas G. Zakarauskas irgi neabejoja mokomųjų bendrovių nauda mokyklose: kuo anksčiau pradėsi pažinti verslą – tuo geriau. Pasak jo, žemės ūkio veikla šiandien yra verslas, nes čia – tiek  perkama, tiek parduodama. Aišku, ūkininkai priklausomi nuo gamtos, tačiau visi verslai yra priklausomi nuo kokių nors aplinkybių. Jis pastebi, kad žemės ūkyje jaunų verslių žmonių trūksta.

„Kiek teko patirti, jauni žmonės labiau nori dirbti švarų darbą, sėdėti šiltai, vilkėti kostiumus, gražiai atrodyti. Žemės ūkyje taip nepadirbsi“, – atkreipia dėmesį ūkininkas.

Apie 700 ha žemės dirbantis ūkininkas M. Martinaitis prisimena, kad dar mokydamasis mokykloje per vasarą dirbdavo – norėjosi turėti savų pinigų. Anot jo, visos patirtys yra naudingos – net ir neigiamos. M. Martinaitis ūkininkauja jau daugiau kaip dvidešimt metų. Pirmieji dešimt ūkininkavimo metų buvo juodas darbas, netgi norėjosi mesti, bet paskui įsivažiavo, o dabar įsitikinęs – svarbu yra nepamesti optimizmo.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px