Lukšių seniūnijos Liepalotų kaime pareigūnai iš važiuojančio automobilio greitai pastebėjo tolumoje besidriekiančius dūmus. Kaimo keliukas reido dalyvius atvedė į Reginos ir Laimono Bartkų sodybą. Kieme darbavosi sodybos šeimininkė. Moteris neslėpė, kad, degindama sugrėbtus pernykščius medžių lapus, į tą pačią laužavietę sumetė ir buitines atliekas. Iš laužavietės, sukurtos netoli ūkinio pastato, inspektorius R. Pocevičius ištraukė apdegusį gumulą senų skudurų, kitų buitinių atliekų. „Sodyboje laužas gali būti kuriamas ne arčiau kaip 30 metrų nuo pastatų ir ne arčiau kaip 100 metrų – nuo miško. Deginti galima tik augalinės kilmės atliekas,- senus lapus ar sausas šakas. Dėl nustatytų pažeidimų teks surašyti pažeidimų protokolą“,- moteriai paaiškino inspektorius. Deja, pareigūnai šioje sodyboje aptiko ir daugiau gamtosaugos reikalavimų pažeidimų,- sodybos kieme stovėjo trys remontuojami traktoriai, o ant žemės matėsi tepalų dėmės, lauke, tiesiog po atviru dangumi, buvo padėtas akumuliatorius. Kaip pastebėjo inspektorius R. Pavalkis, šioje sodyboje ugniagesiams jau yra tekę lankytis ir anksčiau ,- čia net du kartus buvo gesintas gaisras, kilęs ūkiniame pastate. „Asmeniui, pirmą kartą pažeidusiam nustatytą tvarką, skiriame pusę minimalios baudos. Per dešimt dienų ši bauda turi būti sumokėta, o to nepadarius, administracinę bylą iš esmės pradeda nagrinėti teismas. Tuomet paprastai pažeidėjui jau būna skiriamas numatytos baudos vidurkis, o bauda gali išaugti 4-5 kartus. Žinoma, šį sprendimą galima skųsti“,- apie pažeidėjams gresiančią atsakomybę dėl administracinės teisės pažeidimų kalbėjo inspektorius S. Pocevičius.
Kitas reido dalyvių sustojimas - ūkininko Virginijaus Tirliko sodyboje, mat čia taip pat buvo pastebėti įtartini dūmai, kylantys nuo sodyboje sukurto laužo. Sodybos šeimininkas ir jo žmona neslėpė nepasitenkinimo dėl nekviestų svečių apsilankymo,- anoks čia nusikaltimas laužą sukurti... Visgi pareigūnai laužavietėje aptiko ne tik augalinės kilmės atliekų, bet ir smilkstančius polietileninio maišo, negyvos vištos ir kitokių atliekų likučius. „Gerai, kad žmonės tvarkosi aplinką, tačiau reikia laikytis ir nustatytos tvarkos. Laužavietėje galima deginti tik augalinės kilmės atliekas, o mes, akivaizdu, čia aptikome ir buitinių atliekų. Nieko nepadarysi, kad ir labai šeimininkai nepatenkinti, Administracinės teisės pažeidimų kodekso nuostatos visiems gyventojams galioja vienodai“,- pastebėjo inspektorius S. Pocevičius.
Dar daugiau darbo reido dalyviai turėjo užsukę į ūkininkui V. Tirlikui priklausančias mechanines dirbtuves. Čia darbavosi visas būrys vyrų,- vieni kūreno savadarbę metalinę krosnį, kiti virino metalines kopėčias. Vyrai elgėsi labai keistai,- atvykusius pareigūnus tiesiog ignoravo ir nesileido į kalbas, jų adresu laidė ne itin taktiškas replikas. Suvirintojas ir toliau stropiai virino metalines kopėčias, o žiežirbos tiško tiesiog ant šalia stovinčių pareigūnų. Toks darbininkų įžūlumas visus reido dalyvius gerokai nustebino.
Rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresnysis inspektorius R. Pavalkis iš krosnies su semtuvėliu išėmė dar nespėjusį sudegti tepalo filtro žiedą. „Akivaizdu, kad deginamos pavojingos atliekos. Be to, kitas rimtas pažeidimas - nesaugiai vykdomi suvirinimo darbai“,- pastebėjo inspektorius. Nenorom atkaklusis suvirintojas, kaip vėliau paaiškėjo, mechanizatorius Laimonas Bartkus, nepateikęs jokio suvirintojo pažymėjimo, pripažino savo klaidas. „Kadangi nustatytas Priešgaisrinės saugos taisyklių pažeidimas, todėl bus surašytas protokolas pagal ATPK 192 straipsnio 1 dalį. Darbuotojas vykdė ugnies virinimo darbus, nepašalinęs degių medžiagų 5 metrų spinduliu ir darbo vietoje neturėjo jokių gaisro gesinimo priemonių“,- sakė inspektorius R. Pavalkis.
Žvejams žuvelės nekibo
Rajono žvejams mėgėjams kovo 19 –oji nebuvo dosni, - visi sutikti ir kalbinti žvejai negalėjo pasigirti laimikiu. Deja, ne visi turėjo leidimą žvejoti. Prie Valiulių tvenkinio užkalbinti du vyrai sakėsi turintys leidimus mėgėjiškai žūklei. Vienas iš tiesų turėjo, o lukšietis Arūnas Vasaitis aiškino, kad jis vakar nusipirkęs leidimą parai, tačiau jį pamiršęs mašinoje. „Taigi, pagavau. Reikėtų žinoti, kad leidimai mėgėjiškai žūklei parduodami tik dviems paroms, vienam mėnesiui arba metams. Vienai parai leidimo apskritai nėra“,- melagystę kaip mat išaiškino ilgametę darbo patirtį turintis aplinkosaugos inspektorius S. Pocevičius. Lukšietis prisipažino gudravęs ir apgailestavo, kad taip lengvabūdiškai pasielgė,- juk tereikėjo susimokėti kelis eurus ir ramiai žvejoti. Juolab, kad nėra aistringas žvejys ir meškerę į rankas paima gana retai.
Ne tik žvejų mėgėjų, bet ir brakonierių pamėgtas Lekėčių seniūnijoje esančias panemunės lankas pareigūnai apžiūrėjo itin akylai. Tądien gerai žinoma brakonierių „poilsiavietė“ buvo tuščia. Beje, apie apylinkėse pasirodžiusius inspektorius brakonierių „pavojaus“ telefonas veikia itin operatyviai. Tad šįkart beliko pakalbinti lekėtiškį žveją, patogiai įsitaisiusį prie Nemuno, turintį ne tik leidimą, bet ir visą reikalingą įrangą sėkmingai žvejybai.„Tai ką čia man reikėtų blogo padaryti, kad patekčiau į laikraštį? Kaip čia taip,- pažeidėjus fotografuojate ir net į laikraštį įdedate, o man tokia laimė nenusišypsos...“,- apgailestavo humoro jausmo nestokojantis lekėtiškis žvejys.