Rugsėjo 19 d. Zanavykų muziejaus tarybos posėdis buvo skirtas vienai ir bene pačiai opiausiai problemai – muziejinės vertybės jau dešimtmetį dūli ir nyksta tam nepritaikytose patalpose – Lukšių žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) sandėliuose. Saugyklos problema, sako muziejaus direktorė Rima Vasaitienė, sena ir ne kartą minėta rajono valdžiai, tačiau iki šiol nebuvo priimtas joks sprendimas.
Tarybos posėdis vyko ne už stalo, o realiai įvertinant esamų patalpų būklę, vaikščiojant po pastatus, kurie galbūt ateityje galėtų tapti saugyklomis.
R. Vasaitienė susirinkusiems trumpai priminė, kad kai 2014 m. Zanavykų muziejus iš Girėnų buvo perkeltas į naujas patalpas – Zyplių dvaro sodybos vežiminės pastatą, dalį eksponatų, kurie nebetilpo turimose saugyklose, muziejaus kolektyvas suvežė į Lukšių ŽŪB priklausančias patalpas: „Susivežėme laikinam saugojimui, kol muziejaus eksponatams laikyti bus surastos tinkamos patalpos, nuo tada jau prabėgo dešimt metų, bet situacija nepasikeitė...“
Lukšių ŽŪB sandėliai iš tiesų pasitiko liūdinančiu vaizdu. Prieš porą metų buvo prakiuręs stogas, pasakoja muziejininkės, visur telkšojo vanduo. Nors vėliau jį suremontavo, bet sienose įsimetęs pelėsis, patalpos nešildomos, nėra apšvietimo nei vandens. Posėdyje dalyvavęs Lietuvos muziejų asociacijos pirmininkas, Kauno IX forto muziejaus direktorius Marius Pečiulis su nerimu vertino situaciją ir nevyniojo žodžių į vatą: „Ar jūs suvokiate, kad čia daromas nusikaltimas? Čia juk naikinamas valstybės turtas.“ Didžioji dalis eksponatų, pasak specialistų, dėl netinkamo saugojimo sugadinti nepataisomai, kitą dalį dar būtų galima gelbėti, tačiau tai daryti reikėtų labai apgalvotai, nes šie eksponatai gali užkrėsti kitus. Labiausiai netinkamoms sąlygoms jautrūs mediniai eksponatai, juos neigiamai veikia drėgmė, pelėsis, įsiveisę kenkėjai.
Kad patalpos, kur šiuo metu sandėliuojami muziejaus eksponatai, neatitinka nei techninių reikalavimų, nei priešgaisrinės apsaugos normų, apibrėžtų Muziejuose esančių rinkinių apsaugos, apskaitos ir saugojimo instrukcijoje, abejonių nekilo ir rajono savivaldybės merui Raimondui Januševičiui, todėl bendrai buvo nuspręsta posėdį pratęsti apžiūrint kitus Zyplių dvaro ansamblio pastatus, kurie galbūt tiktų saugyklai įrengti. Mero manymu, geriausia, kad muziejus saugyklas turėtų, liaudiškai tariant, po ranka, todėl buvo nuspręsta užeiti ir įvertinti dvaro svirno ir karvidžių pastatus.
Nors svirne pirmas įspūdis gal kiek ir šviesesnis nei ŽŪB sandėliuose, vis dėlto sąlygos eksponatų saugojimui nebūtų tinkamos, pirmiausia reikėtų spręsti šildymo klausimą, nes saugyklose turi būti palaikoma pastovi temperatūra. Be to, dėl svirno rekonstrukcijos šiuo metu pateiktas projektas ir tik metų pabaigoje paaiškės, ar jis gaus finansavimą, todėl muziejaus vadovė nemato prasmės svirną paversti kad ir laikina eksponatų saugojimo stotele.
„Iš esmės tai problemos neišspręstų, nes sąlygos čia netinkamos, todėl kam vežti iš vienos tokios vietos į kitą panašią... Kraustymas eksponatams taip pat kenkia“, – sakė R. Vasaitienė.
Karvidžių pastatas taip pat dar neiškraustytas, ten šeimininkauja Lukšių seniūnija. Ateityje, svarstė susirinkusieji, galbūt jame ir būtų galima įrengti muziejaus eksponatų saugyklą, tačiau procesai užtruktų, o problemą spręsti reikia kuo skubiau. Rajono savivaldybės vadovas vardino daugybę rajone stūksančių didelių tuščių pastatų – tai ir uždarytos mokyklos, kultūros salės. Deja, didžioji dalis jų per daug toli ir muziejininkams darbas dėl to taptų sudėtingesnis. Tačiau vis dėlto po ilgų diskusijų lyg ir buvo apsistota ties mintimi, kad artimiausioje ateityje muziejaus direktorė nuvyks apžiūrėti patalpų Briedžiuose – ten, kur anksčiau veikė kultūros salė. Lietuvos muziejų asociacijos pirmininkas M. Pečiulis merą viso posėdžio metu primygtinai ragino kuo greičiau rasti sprendimą, nes Zanavykų muziejus – vienas pavyzdinių: gyvas, einantis koja kojon su laikmečiu, nuolat kuriantis pridėtinę nematerialiąją vertę, o įrengus eksponatams tinkamą saugyklą, investicijos tikrai atsipirktų.
Po posėdžio R. Vasaitienė taip pat pasidžiaugė žengusi šį žingsnį ir faktu, kad rajono valdžia savo akimis įsitikino, jog problema ne iš piršto laužta.
„Esame vienintelis krašto muziejus mūsų rajone, kaupiame, saugome ir skleidžiame visuomenei Zanavykijos dvasinio ir materialinio paveldo vertybes. Šiuo metu muziejuje yra sukaupta daugiau nei 52 tūkst. muziejinių vertybių. Neturime kur saugoti turimų muziejinių vertybių, o naujų, ypač stambiagabaričių, šiuo metu apskritai nepriimame, nes negalime užtikrinti tinkamo mikroklimato, negalime jų apsaugoti nuo dulkių, korozijos, kenkėjų ir kitų įvairaus pobūdžio pakenkimų. Šiuo atveju esame bejėgiai ir, atrodo, ne kartą kreipėmės į Šakių rajono savivaldybę pagalbos, nes negalime nesirūpinti per ilgus metus sukauptu krašto istoriniu paveldu, tačiau iki šiol dėmesio dėl šios problemos nebuvome sulaukę. Esu įsitikinusi, kad bendromis pastangomis surasime sprendimą ir kad bus sudarytos sąlygos tinkamai kaupti, restauruoti, eksponuoti ir tinkamai apsaugoti kultūros vertybes“, – kalba R. Vasaitienė.
Kad naujų saugyklų poreikis yra tikrai labai didelis ir kitur Lietuvoje, pripažino ir M. Pečiulis. Viena didžiausių problemų, kad tam reikia didelių investicijų ir vienas pats muziejus su savo lėšomis to padaryti negali.