Penktadienį daugelyje šalies vietų ir kai kur mūsų rajone minėtos Baltijos kelio 35-osios metinės – istorinis įvykis, kai 1989-aisias Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmonės susikibę rankomis sudarė gyvąją grandinę nuo Vilniaus iki Talino, išreikšdami savo vienybę ir laisvės troškimą.
Kudirkos Naumiestyje ši sukaktis minėta gana simbolinėje vietoje – prie paminklo, skirto atminti Melno taikai. Penktadienį čia atidaryta žurnalisto, fotomenininko Antano Stanevičiaus fotografijų paroda „Baltijos kelio atspindžiai“.
Kaip pastebėjo svečias, fotografas, norėdamas pagauti gerą kadrą, turi atsidurti tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje, o geresnės vietos nei Baltijos kelias, anot A. Stanevičiaus, būti tiesiog negalėjo. Dalindamasis užfiksuotų akimirkų bei tuometinių įvykių prisiminimais fotografas pripažino, kad emocijos tiesiog tvyrojo ore ir jaudulį valdyti buvo ypač sunku, rankos virpėjo.
„Tai buvo šventa vieta! <...> Fotografavau drebančiom rankom, sunku fotoaparate buvo nustatyti ryškumą”, – sakė parodos autorius ir pridūrė – žmonių buvo tiek daug, kad jų, ko gero, būtų užtekę ne tik iki Talino, bet ir iki Helsinkio. Kiekvienas sutiktas buvo draugas, o tas laisvės troškimas prasiveržė neužtvenkiamai. Ir nors Baltijos keliui jau 35-eri, tie metai, sako A. Stanevičius, pralėkė kaip akimirka.
Atidarius parodą susirinkusiems koncertą dovanojo dainininkė Judita Leitaitė ir jos dukra, smuikininkė Paulina Daukštyė. Solistė pripažino, kad, ko gero, tokioje egzotiškoje vietoje, kai už nugaros jau Rusija, jai dar neteko koncertuoti, tad džiaugėsi galimybe Baltijos kelio minėjimo dieną būti su naumiestiečiais.
Baltijos kelio 35-mečio sukaktis Gerdžiūnų bendruomenės iniciatyva paminėta ir Sutkuose, po čia vykusių Šv. Roko atlaidų ir Sutkų Švč. Mergelės Marijos, Belaisvių Vaduotojos, bažnyčios 200 metų sukakties paminėjimo.
Kaip šv. Mišių metu kalbėjo iškilmėse dalyvavęs Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila, „Baltijos kelias – vienybė, susitelkimas. Tesutelkia 35-metis mus ir šiandien savo krašto labui, vieniems kitų pagarbai, tesutelkia ir amžinojo gyvenimo siekimui“.
Gerdžiūniškė, buvusi ilgametė Kriūkų seniūnė Onutė Rakauskienė pasidžiaugė taip gausiai susirinkusiais sutkiečiais, aplinkinių kaimų gyventojais, atvykusiais svečiais.
„Baltijos kelias... Kai trys Baltijos šalys turėjo didelį bendrą laisvės norą ir siekį – būti savitos ir nepriklausomos tautos. Tą iškovojome, turime. Todėl prašau visų jūsų – laisvę turime labai branginti. Branginti kelią į laisvą žodį, į mokslo pasiekimus, kad galėtume laisvai kalbėti ir rašyti ir gyventi laisvai, – kalbėjo O. Rakauskienė. – Ne vienas čia esantis dalyvavote Baltijos kelio akcijoje. Manau, jeigu šiandien šią akciją reiktų pakartoti, tikrai pakartotume.“
Ji linkėjo visiems sugebėti saugoti tai, ką turime, savo gražiais darbais, sumanymais, mokslo išradimais, pasidalinimais geriausiomis patirtimis.
„Lai šios dienos susikabinusiose rankose niekada nevysta Laisvės kardeliai. Būkit laisvi, būkite savimi“, – tokiais žodžiais baigė kalbą buvusi seniūnė.
Gerdžiūnų bendruomenės pirmininkė Loreta Balsienė taip pat priminė, kad Baltijos kelias prieš 35-erius metus suvienijo Baltijos tautas, kad bylojo drąsų laisvės siekį, mus visus atvedė į gražią, saugią ir šviesią dabartį.
„Tad kviečiu Sutkų kaimelio gatvėje susikibti rankomis. Kaip prieš tuos 35-erius metus pajusti tą laisvės siekį, kuris mus atvedė į šiandieną, į mūsų visų bendrystę“, – kvietė L. Balsienė.
Gausiai į iškilmes susirinkę sutkiečiai, aplinkinių kaimų gyventojai, svečiai, susikibę rankomis, laikydami trispalvę, stovėjo vienintelėje Sutkų kaimo gatvelėje. Žmonių grandinė nusidriekė per visą kaimą. Vėliau buvo padėtos gėlės prie Laisvės paminklo, čia pastatyto 1928 m. ir išlikusio iki šių dienų.