Sutkiečiai minėjo garbingą savo bažnyčios jubiliejų

Šv. Roko atlaidų ir Švč. Mergelės Marijos, Belaisvių Vaduotojos, bažnyčios jubiliejaus iškilmėse dalyvavęs Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila vylėsi, kad šis jubiliejus dar labiau sustiprins visų mūsų tikėjimą, viltį, paskatins būti gerais, Dievą ir artimą mylinčiais žmonėmis. V. Venslovaičio nuotr.

Praėjusį sekmadienį gausybė tikinčiųjų susibūrė šalia senosios, dviejų šimtmečių istoriją menančios Sutkų Švč. Mergelės Marijos, Belaisvių Vaduotojos, bažnyčios. Iškilmėse dalyvavęs Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila pabrėžė, kad šie maldos namai gyvai liudija, jog Dievas šio krašto žmonių gyvenime nuo seno buvo labai svarbus. To įrodymas ir sutkiečių, kraštiečių iniciatyva naujam gyvenimui prikeliama nebaigta įrengti Sutkų bažnyčia, kurioje ir buvo gausybę kartų ištarta ačiū geradariams, skambėjo profesionalių operos solistų, kapelų atliekami kūriniai.

Sutkų vardas pirmąkart istoriniuose šaltiniuose paminėtas 1621 m. Pasakojama, kad kaimo gyventojai 1763 m. pasistatė nedidelę apie 8 metrų ilgio ir 6 metrų pločio koplyčią, kuria tikintieji naudojosi apie 60 metų, kol 1824-aisiais šio ir aplinkinių kaimų gyventojų pastangomis bei už jų lėšas buvo pradėta statyti nauja, didesnė koplyčia, o šalia jos įsteigtos ir kaimo kapinės. Ši koplyčia, šiek tiek praplėsta pristačius zakristiją, išliko iki šių dienų. Nuo 1794 m. Sutkų ir aplinkinių kaimų tikinčiuosius yra aptarnavę per 30 Ilguvos parapijos kunigų. Jau dvejus metus parapiją aptarnauja Lukšių parapijos klebonas kun. Eugenijus Naujalis.

sutkai200 bendraPrieš kone du dešimtmečius naujai pradėtos statyti bažnyčios darbai sustojo. Šiandien parapijiečių, geradarių dėka ji vėl atvėrė duris ir vos talpino norinčius pasiklausyti šventinės programos. L. Poškevičiūtės nuotr.

Sutkai nedideli, bet ypatingi – kraštas turtingas talentingų, geranoriškų, savo kraštą mylinčių žmonių. Jie tarsi bitelės neša po lašelį medaus į Sutkų kaimo korį. Čia gyvenę žmonės kartu su bažnyčią aptarnavusiais kunigais maldos namus išplėtė, atnaujino, prie jų atsirado ir Lurdas.

Atlaidų dienų iškilmių kalboje Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila žmones ragino savo maldose prašyti šv. Roko užtarimo prieš Viešpatį. Pabrėžė, kad šiandien, švenčiant šios bažnyčios gyvavimo dviejų šimtmečių jubiliejų, būtina prisiminti, jog ji yra svarbi pirmiausia dėl to, kad tai – Dievo namai.

sutkai200 bendra2V. Venslovaičio nuotr.

„Kartu ši bažnyčia yra Sutkų parapijos centras, svarbiausia tikinčiųjų susitikimo sekmadienį, kitomis svarbiomis progomis vieta. Kartu su aplink bažnyčią esančiomis kapinėmis šie Dievo namai juose ar šalia jų prie artimųjų kapelių besilankančius pakviečia ramybėje ir viltingame vidiniame susitelkime susimąstyti apie žmogaus gyvenimo prasmę, apie amžinybę“, – kalbėjo vyskupas.

Jo Ekscelencija šio gražaus jubiliejaus proga Sutkų parapijiečiams ir svečiams linkėjo prisiminti, kad šiuose namuose visada galima sutikti patį Dievą, kad čia skelbiamas Dievo Žodis yra aktualus ir svarbus visais laikais, kad į Aukščiausiąjį kreiptumėmės sunkumuose ir išbandymuose.

Vyskupas palaimino ir lukšiečio, skulptoriaus Vido Cikanos padovanotą parapijai Švč. Mergelės Marijos, Belaisvių Vaduotojos, paveikslą.

sutkai200 cikanaLukšietis skulptorius Vidas Cikana (centre), prisidėjęs ir prie naujos bažnyčios Sutkuose statybos darbų, parapijai jubiliejaus proga padovanojo jos vardo, Švč. Mergelės Marijos, Belaisvių Vaduotojos, paveikslą, kuris čia pat buvo pakabintas ir vyskupo pašventintas. V. Venslovaičio nuotr.

Po Mišių kalbėjęs Sutkų parapiją aptarnaujantis Lukšių parapijos klebonas kun. E. Naujalis padėkojo visiems už bendrystę maldoje, prisidėjusiems prie bažnyčios jubiliejaus paminėjimo, Šv. Roko atlaidų šventimo.

„Kai mes susitelkiam, tai didelius stebuklus darome...“ – kalbėjo parapijos klebonas, vardindamas geradarių pavardes.

Jau rašėme, kad Sutkų kaimo gyventojai, kraštiečiai, susitelkę išvalė, sutvarkė ir sekmadienį iškilmes tęsti pakvietė į taip ir nebaigtą įrengti Sutkų bažnyčią, kurios pamatai pašventinti buvo dar 1939 m.

Iškilmių proga bažnyčios sienas papuošė kriūkiečio tautodailininko Andriaus Bieliuko kryždirbystės darbai. Rajono savivaldybės meras Raimondas Januševičius kvietė Sutkų žmones, sutvarkiusius bažnyčią, į sceną, kurią taip pat pastatė patys darbštuoliai, ir įteikė piniginę paramą iš mero fondo.

sutkai200 baranauskasNaujam gyvenimui prikeltoje Sutkų bažnyčioje suskambo operos solistų Raimondo Baranausko, Marijos Arutionovo balsai. V. Venslovaičio nuotr.

Išties ši bažnyčia dar niekada nematė tiek žmonių ir, kaip kalbėjo kraštietė, Panemunių mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Lilija Liutvinienė, kad bažnyčia po daugelio metų atvėrė duris – tai tikras stebuklas.

„Lipdėsi mintys, darbai. Įsijungė ne tik tikri sutkiečiai, bet ir naujai atsikėlę čia gyventi. Visi Sutkų parapijos žmonės ieškojo, kaip gali prisidėti prie šios erdvės atgimimo“, – kalbėjo L. Liutvinienė vardindama ir tuos žmones, dvasininkus, kurie pradėjo ar tęsė bažnyčios statybas.

„Daug tartasi buvo, vis pas Aldutę Dailidienę susirinkdavom. Manau, į šitą kaimą žmones traukia Laisvės statula... Ši bažnyčia laukė gero sujudimo ir... stebuklas įvyko“, – kalbėjo bažnyčios statyba ankstesniais metais rūpinęsis V. Cikana.

Tikrai ne kartą buvo ištartas ačiū paramą bažnyčios sutvarkymui skyrusiems ir prisidėjusiems prie iškilmių organizavimo žmonėms.

Naujam gyvenimui prikeltoje Sutkų bažnyčioje suskambo operos solistų Raimondo Baranausko, Marijos Arutionovos balsai, kapelų muzikantų atliekamos melodijos, dar ilgai prie suneštinių vaišių stalo šnekučiuotasi. Tai buvo išlauktas ir įsimintinas įvykis parapijos gyvenime.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kokio Popiežiaus reikia Bažnyčiai ir pasauliui?

klausimelis 04 25Benita iš Kudirkos Naumiesčio:

Norėčiau įpėdiniu matyti lietuvį kardinolą Makricką. Popiežius Pranciškus man išliks atmintyje kaip labai žmogiškas, šiltas, bendraujantis su visais, ypač jaunimu. Matome, kaip visas pasaulis gedi iškeliavusio Popiežiaus. Žmonės stovi po kelias valandas, kad galėtų atsisveikinti. Amerikoje nuleidžiamos iki pusės stiebo vėliavos ir taip pagerbiamas Popiežius Pranciškus. 

klausimelis 04 25 2

Birutė iš Griškabūdžio:

Taiką nešančio. Supratingo. Besigilinančio ir į nūdieną, politiką. Telkiančio, kad mažiau būtų susiskaldymo ir pačioje Bažnyčioje. Manau, aukščiausias Bažnyčios vadovas, gali daryti įtaką politikų sprendimams. Ir Popiežiaus rinkimuose, manau, yra visokių povandeninių srovių. Be abejo, norėtųsi tarp kandidatų matyti ir lietuvį. Ką išrinks, tą priimsime. Ne mums spręsti. Popiežių Pranciškų prisimenu, kaip labai šviesų žmogų, nuolat besišypsantį. Neeilinis žmogus buvo.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BY GPM 350px
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.