Rugsėjo 23-iąją, minint Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, VDU Šakių „Žiburio“ gimnazija pakvietė pagerbti nužudytų Šakių žydų atminimą Batiškių kapinėse.
Šakių „Žiburio“ gimnazijos bendruomenės organizuojamoje atviroje pilietiškumo pamokoje dalyvavo ir moksleiviai iš Šakių „Varpo“ mokyklos, Lukšių, Griškabūdžio gimnazijų bei Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos, rajono savivaldybės atstovai.
Pasak VDU Šakių „Žiburio“ gimnazijos istorijos mokytojos Astos Urbaitienės, 1941 m. birželio 22-ąją, kilus karui tarp Vokietijos ir Sovietų Sąjungos, jau pirmą karo dieną buvo okupuoti Šakiai, esantys visai prie sienos. Naciai Vokietijoje vykdė Holokaustą, tą pačią žydų naikinimo politiką vykdė ir okupuotuose kraštuose.
„Holokaustas neaplenkė ir Šakių krašto. Mūsų krašto bendruomenė Lietuvos žydų genocido dieną mini čia – Batiškių kapinėse, nes čia, bevardžiuose kapuose, 1941-aisiais atgulė visi Šakių mieste ir jo apylinkėse gyvenę žydai – vyrai, moterys ir vaikai. Šiemet skaičiuojame jau 83-iuosius tragedijos metus“, – kalbėjo A. Urbaitienė pridurdama, kad Batiškėse atgulė ne vien žydai, čia buvo sušaudyta ir lietuvių, tačiau tiksliai nežinoma, kiek mūsų krašto žydų buvo sunaikinta. – Tačiau atmintis gyva, nes liudija...“ – pridūrė istorijos mokytoja.
Jos kolegė Žaneta Pratusevičienė priminė, kad šiemet minime ir 80 metų nuo Kauno geto sunaikinimo.
„80 metų – tai nėra daug istorijos bėgyje, tačiau atsitiko taip, kad prie Lietuvos miestų ir miestelių esančiuose masiniuose kapuose gulintys žmonės iki dabar lieka bevardžiai... Mes apie juos labai mažai žinome, – kalbėjo Ž. Pratusevičienė pridurdama, kad Yad Vashem Holokausto tyrimų centre, esančiame Izraelyje, duomenų bazėje pavyko rasti dokumentuotą informaciją apie 236 Šakiuose nužudytus žydus, tikslius vardus ir pavardes. – Mes, mūsų ir jūsų karta, nesam atsakingi už tai, kas vyko Antrojo pasaulinio karo metu. Tačiau mes turime būti atsakingi už atminties išsaugojimą ir už tai, kad tokie įvykiai daugiau nepasikartotų.“
Renginyje dalyvavęs rajono vicemeras Darius Jakavičius padėkojo „Žiburio“ gimnazijos bendruomenei, kuri kasmet rugsėjį pakviečia paminėti Šakių žydų atminimą.
„Praėjo 83-eji metai nuo Holokausto pradžios, jau ketvirta karta baigia užaugti ir vis tiek pasaulyje kažkas atsitinka: viena šalis nusprendžia, kad kita šalis neturi teisės gyventi, kalbu apie Ukrainą. Kažkodėl skrenda bombos. Dnipro mieste vaikai mokinasi metro stotyse... Nejaugi mes neišsitenkame žemėje? – kalbėjo vicemeras. – Istoriją reikia žinoti. Kad ir kokia jinai skaudi būtų.“
Kad moksleiviai iš šios pamokos išsineštų ne tik istorijos faktus, bet ir žmogiškumo sampratą, linkėjo savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas.
Kaip ir kasmet, Šakių „Žiburio“ gimnazijos mokiniai skaitė šakiečių įvykių liudininkų atsiminimus, o skaitant nužudytųjų pavardes buvo dedami prie paminklo akmenėliai su ant jų užrašytais Šakiuose gyvenusių žydų vardais.