Cukrinių runkelių augintojai gyvena stabilesnėmis nuotaikomis

mozeris valaitis1
Tiek ilgametis mūsų krašto cukrinių runkelių augintojas, žemės ūkio kooperatyvo „Sūduvos cukriniai runkeliai“ vadovas Juozas Valaitis (kairėje), tiek AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris džiaugėsi, kad Suvalkijos žemdirbiai su didžiulėmis viltimis vėl grįžta prie cukrinių runkelių auginimo – kasmet jais apsėjami vis didesni žemės plotai. L. Poškevičiūtės nuotr.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Nors cukrinius runkelius auginantys ūkininkai šios kultūros derlių doros tik vėlyvą rudenį, bet žemės ūkio kooperatyvo „Sūduvos cukriniai runkeliai“ vadovas Juozas Valaitis kolegas sukvietė pasikalbėti ir aptarti ateities perspektyvas su AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktoriumi Sauliumi Mozeriu. Suvalkijos ūkininkai įžvelgia šios kultūros auginimo ekonominius privalumus, todėl cukrinių runkelių augintojai ir toliau žada auginti šiuos šakniavaisius, o Lietuvos cukrinių runkelių perdirbėjai siūlo geresnes supirkimo kainas.

Pasiteiravus cukrinių runkelių augintojų, kokią įtaką šios kultūros augimui turėjo pavasario šalnos bei sausra, J. Valaičio tvirtinimu, palyginus su kitomis kultūromis, runkeliams žalos padarė bene mažiausiai.

„Dabar runkeliai pagavo tokį augimą, tai su kiekviena diena tie lapai net tamsėja“, – sako J. Valaitis, šiais metais runkelių užsėjęs 110 ha.

Beje, kolegos nuo Vilkaviškio krašto pasakojo, kad visgi šie metai runkelių augintojams yra sunkūs, pilni iššūkių: gegužę trūko lietaus, tad dygimas runkelių buvo prastesnis, tekę runkelius vietomis ir atsėti. Šiemet itin užsitęsė ir šalnos.

Susitikimą pradėjęs J. Valaitis informavo, kad šio susitikimo tikslas yra pasikalbėti jau apie ateinančio, 2024 m. runkelių auginimo sezoną. Kėdainių cukraus fabrikas 2024m. cukrinių runkelių augintojams siūlo 44 eurus už toną bazinio cukringumo (16 proc.) runkelių.

„Aišku, norėtume tos supirkimo kainos geresnės. Manau, fabrikui nebus sunku sudaryti sutartis su cukrinių runkelių augintojais kitam sezonui, nes jaučiasi toks šios kultūros auginimo renesansas“, – svarstė J. Valaitis.

Įmonės reikalus, cukraus sektorių pristatęs AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktoriaus S. Mozeris taip pat neslėpė, kad pernai metai buvo geri, todėl fabrikas galėjo pasiūlyti cukrinių runkelių augintojams geras produkcijos supirkimo kainas. Per šį gamybos sezoną Kėdainių cukraus fabrikas žada pagaminti beveik 112 tūkst. tonų baltojo cukraus.

„Runkelių supirkimo kainas padiktavo rinka, vis dar turime aukštas žaliavinio cukraus kainas. Fabrikas privalo mokėti konkurencingą kainą. Ir šiais, ir ateinančiais metais mūsų biudžetai atrodo optimistiškai, tad perspektyvoje ir raginame cukrinių runkelių augintojus tęsti auginimą, – kalbėjo S. Mozeris. – Turime augintojų ir Latvijoje, iš šios šalies šį sezoną runkelių atkeliaus apie 20 proc. Tačiau jūs galite būti ramūs: tie, kas tęsit auginimą ir ateinančiais metais, mes siūlysim supirkti produkcijos kiekio tiek, kiek ir šį sezoną. Mes siekiame, kad kiekvienam augintojui sąlygos būtų analogiškos, ar jis už 100, ar 50, ar už penkių kilometrų augina runkelius. Mes dengiame visiems vienodai runkelių kaupų dengimo, transportavimo ir kitus kaštus.“

Ūkininkas iš Vilkaviškio Povilas Čižauskas, šiemet auginantis 30 ha runkelių, akcentavo augintojų lūkesčius – ūkininkams reikia saugumo ir pastovumo, o iš fabriko – stabilumo. Jis teiravosi perdirbėjų atstovo dėl galimybės ateityje sutarti fiksuotą runkelių supirkimo kainą ne vieneriems metams, o, pavyzdžiui, trejiems. Svečias tokią kontraktų pasirašymo tendenciją pavadino kol kas per didele rizika fabrikui.

Cukraus gamybos įmonės vadovas padėkojo ir kooperatyvo „Sūduvos cukriniai runkeliai“ vadovui J. Valaičiui, kad jo dėka atsirado ne vienas naujas cukrinių runkelių augintojas. J. Valaitis pripažino, kad viena iš kooperatyvo veiklų ir yra derybos su perdirbėjais bei jų rezultatų skleidimas tarp augintojų.

„Apie dvidešimt metų tose sultyse verdu. Mes, cukrinių runkelių augintojai, daug patyrėm sunkių laikotarpių, įvairių krizių. Bet išgyvenom. Ir šiandien jaučiamas šios produkcijos auginimo pakilimas, todėl mūsų kraštui reiktų jį išlaikyti ir toliau auginti cukrinius runkelius, – kalbėjo jau kone trisdešimtmetį šią kultūrą auginantis J. Valaitis. – Be abejo, norėčiau, kad ir kooperatyve pūsteltų nauji vėjai, ateitų jauni augintojai: reiktų išsirinkti naują valdybą, galbūt ir mane pakeistų jaunas, entuziastingas žmogus.“

Kraštietis, Sintautų krašto ūkininkas Egidijus Kudirka savame ūkyje šiemet dar tik pradėjo auginti cukrinius runkelius. Jam šis sezonas – pirmasis.

„Prieš tai kitiems padėdavau patarimais auginti, tai kaip ir nieko naujo man nėra. Patirties kažkiek turiu. Tiesa, šiemet pasibandymui pasisėjau tik aštuonis hektarus“, – sakė E. Kudirka.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pritariate šaukimui į karinę tarnybą iš karto po mokyklos?

klausimelis 06 21Albinas iš Staliorių:

Pritariu, savo pareigą kiekvienas turi atlikti. Tarnybos metu vyrukai suvyriškės, išmoks priimti rimtus sprendimus. Merginos tegul savanoriškai eina, ne koks Izraelis čia. Pats buvau kariuomenėje, patirtys, žinoma, visokios, bet šiaip į pliusą. Tiems, kurie abejoja, ar verta į šauktinius investuoti, vertėtų susimąstyti, kiek kainuoja profesionalios kariuomenės išlaikymas. Be to, jei atsitinka taip, kaip Ukrainoje, tai ką – negi tuos vaikus, kurie nieko iš viso nemoka, siųsti?

klausimelis 06 21 2

Audronė iš Veršių:

Nepritariu. Galvoju, kad reiktų jaunuoliams leisti pasimokyti, be to, nepatinka man prievarta. Lygiai tas pats su merginomis, jei tik pačios nori – valio. Pati tarnyba tikrai naudinga, reikalinga disciplinos ugdymui, o ir kitokia patirtis visada į gera. Jei būtų karas, manau, būtų visokių – ir tokių, kurie eitų tėvynę ginti, ir tokių, kurie bėgtų.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.