Mažieji ūkiai jau kasa pirmąsias bulves

zelioniene bulves
Neringa Žilionienė iš Slavikų džiaugėsi, kad pirmųjų bulvių derlius viršijo visus jos lūkesčius. Nors pasodintų bulvių pavasarį plėvele neapklojo, per sausrą nelaistė ir jokių trąšų nenaudojo, jos užaugo ne mažesnės nei praėjusiais metais. D. Pavalkio nuotr.

Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Bulves auginantys didieji Šakių rajono ūkininkai kaip vienas tvirtina, kad šių metų bulviakasio dar reikės šiek tiek palaukti – nėra tikslo kasti, nes bulvės dar auga. Jį pakoregavo užsitęsusios pavasarinės šalnos ir anksti prasidėjusi sausra. O štai mažieji šeimų ūkiai jau siūlo paragauti pirmojo šių metų bulvių derliaus.

Jei praėję metai buvo lietingi ir dalis bulvių derliaus nuėjo perniek, nes dėl per didelio kiekio vandens tiesiog supuvo, tai šiemet, pasak UAB „Šaka“ direktoriaus Dariaus Matijošaičio, dėl ilgų pavasarinių šalnų ir sausros nespėjo užaugti. Tad jų kasti dar neapsimoka.

D. Matijošaičio teigimu, jei ankstesniais metais bulviakasis prasidėdavo iki Joninių, tai šiemet reikės luktelėti iki liepos pradžios. Ankstyvosiomis bulvėmis, daugiausiai `Corinna` ir `Vineta`, bendrovė apsodinusi apie 30 ha žemės, tačiau visų jų iš karto nuimti neketina – kas tik pagal užsakymus.

Naumiestiečio Lino Pukelio ūkyje bulviakasis taip pat dar neprasidėjęs. Jis juokauja, kad sau į puodą bulves kasa jau seniai, tačiau ne pardavimui – bulves pradės kasti maždaug savaite vėliau nei įprastai.

„Iš pradžių bulves kankino ilgos ir didelės šalnos, po to dėl sausros mėnesį pylėm vandenį be sustojimo. Kadangi turėjau galimybę laistyti, tai laisčiau“, – pasakojo L. Pukelis, džiaugdamasis, kad pagaliau palijo ir bulvės atsigavo.

Šiemet ūkininkas augina apie 150 ha populiariausių bulvių veislių –`Concordia`, `Laura`, `Jelly`, `Anuschka` ir kitų, 20 ha iš jų skirta ankstyvosioms bulvėms `Corinna`.

Kol kiti bulvių augintojai tik planuoja bulviakasio pradžią, birželio 14 d., viena diena anksčiau nei praėjusiais metais, šakiečiai Daina ir Povilas Janušaičiai nedideliame šeimos ūkyje jau pradėjo nuiminėti savo pirmąjį bulvių derlių. Šiemet šeima užsodino 7 ha bulvių. Ankstyvosios –`Corinna`,`Solist` ir dar viena veislė, kurios pavadinimo nenorėjo atskleisti, užima daugiau nei pusę viso ploto – 4 ha.

bulves daina
Šakietė Daina Janušaitienė, viena iš pirmųjų pradėjusi prekiauti šeimos ūkyje užaugintomis ankstyvosiomis bulvėmis, teigė, kad vis tik pačios perkamiausios yra ne didelės, o mažiausios bulvytės. Asmeninio archyvo nuotr.

D. Janušaitienės teigimu, nauja veislė išskirtinė tuo, kad gali po du derlius Lietuvoje užauginti ir yra pati ankstyviausia, tačiau minusas tas, kad ji labiausiai nukentėjo, nes daugiausiai šalnos gavo. Be to, dėl šių metų sausros bulves teko laistyti, tad šeima planuoja kitais metais įsigyti jau ir savo laistymo sistemą, kad nereikėtų po laukus tampyti vandens patrankos. Gerai dar, kad jų laukai labai patogioje vietoje prie Siesarties, bet vis tiek, jos teigimu, lietaus su dirbtiniu laistymu nėra ko lyginti.

Daina ir Povilas derlių doroja patys, iš vakaro pakasa po keletą vagų, o ryte skuba pas pirkėjus su šviežiomis bulvytėmis į Zanavykų turgų ir savo daržovių krautuvėlę. Tiesa, bulvės ne tokios didelės, kaip pernai, tačiau, kaip bebūtų keista, pačios perkamiausios yra mažiausios, kurių kaina už kilogramą – vienas euras. Didesnės kainuoja po du eurus.

Nuo birželio 20 d. bulviakasį  pradėjo ir slavikietė bulvių augintoja Neringa Žilionienė, prekiaujanti Zanavykų turguje. Kainos pagal dydį – du, pusantro ir vienas euras. Pasak jos, kadangi bulves į žemę sodino anksčiau, tai visai normalu, kad šios šiuo metu jau subrendusios. Šiemet ji bulvėms skyrė 6 ha. Pirkėjams pirmiausiai siūlo paragauti ankstyviausios bulvių veislės `Solist`. Toliau rikiuojasi ir kitos „bulvikės iš Slavikų“ – `Corinna`, `Agila`, `Vineta`, `Laura`, `Jelly`, tad jų užtenka iki kitų metų šviežio derliaus.

Be to, kiekvienais metais Neringa sodina dar ir kokią naujieną. Šiemet pirmi metai savo ūkyje augina bulves `Anuschka` ir vieną naujausių veislių Lietuvoje – `Barcelona`, kuri šiek tiek panaši į `Vinetą`, nes pasižymi dideliu miltingumu. Jas labiausiai mėgsta ir perka vyresnio amžiaus žmonės.

„`Anuschka` susigundėm todėl, kad dietinė bulvė, tinkanti ne tik figūra besirūpinantiems, bet ir diabetu sergantiems žmonėms, nes joje yra mažiau krakmolo. Norėjom bulvių turėt visiems klientams“, – patikino N. Žilionienė, džiaugdamasi, kad bulvių derlius geresnis nei tikėjosi po tokių gamtos išdaigų – jei ne sausra, bulves būtų galėta pradėti kasti bent porą savaičių anksčiau, dar birželio pradžioje.

`Jelly` ir `Agila`, pasak bulvių augintojos, – cepelininės bulvės, ypač vertinamos šeimininkių. O štai veislės `Solist` slavikietė planuoja visai atsisakyti, nes yra labai jautri oro permainoms – pernelyg reaguoja tiek į sausrą, tiek ir į drėgmę. Šiandien yra tiek veislių, kad lengvai galima pakeisti į atsparesnes gamtos išdaigoms. Tiesa, žmonės ieško ir taip vadinamų „senovinių“ bulvių, tačiau tokių turbūt šiandien jau niekas neturi, nes veislės seniai užmirštos.

Per sausrą ji bulvių nelaistė, nes nebuvo sąlygų. Be to, bulves augina be jokių trąšų, nes jos tiek šiemet išbrangusios, kad per didelė prabanga būtų naudoti.

„Jei būtų laistyta, būtų tręšta, tai turbūt būtų ir didesnės, ir žymiai anksčiau būt pradėtos kasti, o dabar birželio 19 d. pirmąsias vagas nuėmėm. Palyginus bulvės geros, nes buvo ir šalnomis, ir sausra grūdintos, o dabar po lietaus ir visai atsigavusios“, – tvirtino N. Žilionienė, atviraudama, kad bulvių tikėjosi mažesnių, nes šiemet surizikavo ir pasodintų bulvių plėvele neapklojo.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pritariate šaukimui į karinę tarnybą iš karto po mokyklos?

klausimelis 06 21Albinas iš Staliorių:

Pritariu, savo pareigą kiekvienas turi atlikti. Tarnybos metu vyrukai suvyriškės, išmoks priimti rimtus sprendimus. Merginos tegul savanoriškai eina, ne koks Izraelis čia. Pats buvau kariuomenėje, patirtys, žinoma, visokios, bet šiaip į pliusą. Tiems, kurie abejoja, ar verta į šauktinius investuoti, vertėtų susimąstyti, kiek kainuoja profesionalios kariuomenės išlaikymas. Be to, jei atsitinka taip, kaip Ukrainoje, tai ką – negi tuos vaikus, kurie nieko iš viso nemoka, siųsti?

klausimelis 06 21 2

Audronė iš Veršių:

Nepritariu. Galvoju, kad reiktų jaunuoliams leisti pasimokyti, be to, nepatinka man prievarta. Lygiai tas pats su merginomis, jei tik pačios nori – valio. Pati tarnyba tikrai naudinga, reikalinga disciplinos ugdymui, o ir kitokia patirtis visada į gera. Jei būtų karas, manau, būtų visokių – ir tokių, kurie eitų tėvynę ginti, ir tokių, kurie bėgtų.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.