Atliekos – vertinga žaliava

ekomiestelisRita PLAUŠINAITYTĖ
 
Gegužės 5 dieną Šakiuose, J. Lingio parke, įsikūrė vadinamasis ekomiestelis, keliaujantis po visą šalį. Mūsų miestas tapo dar viena Aplinkos ministerijos inicijuoto projekto „Atliekos – vertinga žaliava, nešvaistyk!“ ekostotele.
 
Nuotr. Ekomiestelio dirbtuvėse iš neįtikėčiausių smulkių buities atliekų buvo galima susikurti praktiškus darbelius: pirkinių krepšius, rankines, aksesuarus, segės ir kt.
 
„Rūšiuoti bei gebėti panaudoti antrines žaliavas – tolygu būti sąmoningu ir atsakingu piliečiu”,- tokiu renginių organizatorių moto buvo pristatytas pagrindinis atliekų rūšiavimo šventės tikslas. Saulėtą antradienio popietę galėjome išvysti J. Lingio parke ne tik  pabudusios iš žiemos miego gamtos spalvų žaismą, bet ir įvairiausių formų bei spalvų gamą ekomiestelio dirbtuvėse, kuriose puikavosi darbeliai sukurti iš neįtikėčiausių smulkių buities atliekų. Čia pat stoviniavę mokytojai metodininkai, kurie keliauja per Lietuvą ne pirma savaitė, šviesdami jaunąją kartą apie tai, kur ir kaip būtų galima panaudoti antrines atliekas, demonstravo susirinkusiesiems, kaip galima prikelti paprastus, atrodo, jau nereikalingus daiktus naujam gyvenimui. Iš nereikalingų drabužių pasidaryti pirkinių maišelį, iš medžiagos skiaučių pasisiūti lėlę ar papuošalus specialistams tėra vienos minutės laiko darbas. Tačiau keliaujančių mokytojų tikslas buvo ne parodyti, kaip tai daroma, bet leisti padaryti patiems. Renginio metu visi atėjusieji galėjo dalyvauti ne tik ekodirbtuvėse, bet ir piešti ar spalvinti knygeles  pasakojančias apie  šiukšlių rūšiavimą vaikų kampelyje. Ši atrakcija daugiausiai sulaukė pačių mažiausiųjų šventės dalyvių dėmesio. Tie, kurie jau lanko mokyklas ar darželius, buvo budresni atsakinėdami į viktorinos klausimus, taip parodydami savo išprusimą atliekų rūšiavimo bei antrinių žaliavų panaudojimo klausimais. Teisingai atsakiusieji buvo apdovanoti rėmėjų įsteigtais prizais – daugkartiniais rūšiavimo maišeliais, užrašų knygelėmis, saldainiais.

Vaikišką ir žaismingą ekomiestelio renginio foną kūrė ne tik gausiai susirinkę moksleiviai ar darželinukai, bet ir charizmatiškieji renginio vedėjai – mimų trupė „Neteisėtai padaryti”. Jie keletą valandų uždavinėdami viktorinos klausimus ar demonstruodami kaip galima panaudoti antrines žaliavas, skatino jaunimą aktyviai dalyvauti renginyje. Ekomiestelyje taip pat buvo įsikūręs ir sendaikčių turgelis, kuriame buvo galima apsikeisti buities daiktais ar dėvėtais drabužiais. Visos šventės pagrindinė mintis - kuo daugiau informuoti visuomenę apie antrinių žaliavų rūšiavimą. Renginio koordinatorė J. Morkvėnaitė – Paulauskienė sakė, jog daugelis dar nežino, kur išmesti elektros lemputes ir tik retas žino, kad jų negalima mesti į komunalinių atliekų konteinerius. Jas reikia pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikšteles. Anot J. Morkvėnaitės – Paulauskienės, tokių renginių metu mes sužinome daug naudingų dalykų, o svarbiausia, kad šią informaciją labai greitai įsisavinta vaikai, todėl per visą šalį keliaujantis žaismingasis ekomiestelis tikrai bus naudingas.

Šakiuose vyko jau devynioliktasis ekomiestelio renginys. Anot organizatorių, jis išsiskyrė tuo, kad vaikai, atsakinėdami į viktorinos klausimus, pademonstravo gerą žinių bagažą šiukšlių rūšiavimo klausimais. Gausėjančias ir sąmoningėjančias atliekų rūšiuotojų gretas sveikino ir Marijampolės apskrities  atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Bagušinskas. Direktorius aiškiai ir konkrečiai išvardijo tam tikrų specifinių atliekų surinkimo zonas, kurių netrūksta ir mūsų rajone.  Visi renginio dalyviai galėjo išmokti ne tik panaudoti nereikalingus buities daiktus, bet ir  savo šiukšles išmokti sėkmingai rūšiuoti specialiai tam skirtuose konteineriuose.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sunku būti mama?

klausimelis 05 03Kristina iš Girėnų:

Sunku, nes tai didžiulė atsakomybė ir didžiulis iššūkis. Pati užauginau tris vaikus. Didžiuojuosi jais, nes jie visi pasiekė savo tikslus, visi baigė aukštuosius. Dabar džiaugiuosi penkiais anūkais. Manau, kad šiuolaikinės mamos daugiau leidžia savo vaikams nei priklausytų. Gal todėl, kad dabar daugiau galimybių, technologijų amžius, vaikai nė žingsnio be telefono. Reikėtų griežčiau į tai pažiūrėti, nustatyti ribas. 

klausimelis 05 03 2

Erika iš Šakių:

Fiziškai sunku, nes turiu du mažus vaikus, o šiaip tai labai faina. Nežinau, kaip dar prasmingiau galima užpildyti motinystę. Žiūrint, kas darosi pasaulyje, neramu dėl vaikų ateities, norisi juos augint burbule ir apsaugoti. Mūsų mamos sako, kad joms buvo sunkiau mus auginti, nes nebuvo tiek sukurta technologijų, kurios šiandien labai palengvina vaikų priežiūrą, tačiau buvo daugiau artimesnio bendravimo.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.