Kaip žinia, vadinamoji desovietizacijos komisija Šakių rajono savivaldybę įpareigojo pakeisti Šakių miesto L. Giros ir P. Cvirkos gatvių pavadinimus, tad trečiadienį diskusijai buvo sukviesti šių gatvių gyventojai. Tiesa, susitikimas truko vos 15 minučių, mat naujieji gatvių pavadinimai išsigryninti buvo jau ligi tol.
Nors į susitikimą atvyko maždaug 10 gyventojų, tačiau galimybę išreikšti savo pozicijas turėjo ir likusieji – anot Šakių seniūno Daliaus Jasevičiaus, gyventojai pildė seniūnijos parengtas anketas. Pati seniūnija gyventojams siūlė Žemaičių, Aukštaičių, Giros ir Bibliotekos pavadinimus, tačiau palaikymo sulaukė tik vienas – Giros. Būtent šį pavadinimą pasirinko visi 19 apklausoje dalyvavusių L. Giros g. gyventojų (iš viso nuolat gyvenančių – 24). O štai P. Cvirkos g. gyventojai turėjo savo variantą – gatvę jie panoro pavadinti Bijūnų, kadangi pastarieji žydi kiekvienoje sodyboje. Už šį variantą pasisakė 13 anketas pildžiusiųjų (iš viso nuolat gyvenančių – 14).
Susitikimo metu buvo pristatytas ir Vinco Kudirkos muziejaus vedėjos Vidos Palionienės bei Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininko pavaduotojos Rasos Duobaitės-Bumbulienės prašymas vieną iš gatvių pavadinti Tauro apygardos vado, partizano Aleksandro Grybino-Fausto vardu. Vis tik toks pasiūlymas gyventojų nesužavėjo – pasigirdo tik replikos, jog pavardžių gatvių pavadinimuose iš viso reikėtų vengti, mat vieną dieną žmogus geras, kitą jau nebe, o ir patys partizanai banditais kažkada vadinti. Užbėgdamas už akių tokia kryptimi judančių pasvarstymų plėtojimuisi žodį tarė vicemeras Darius Jakavičius, patikinęs, jog Aleksandro Grybino-Fausto veikla ir nuopelnai niekam neturėtų kelti abejonių, o pasiūlymas jo vardu pavadinti gatvę geras, tad tikrai bus prisimintas, kai tik rasis naujų gatvių.
Tad galiausiai buvo likta ties Giros ir Bijūnų variantais – jie ir bus pateikiami tarybos nariams, kurie posėdžiauti rinksis birželio 21 d. Susirinkimui artėjant link pabaigos, meras Raimondas Januševičius padėkojo gyventojams už supratingumą, mat, kaip jau buvo rašyta, didžioji dalis jų apskritai pasisakė prieš gatvių pavadinimų keitimą.
„Buvo klausimas, kaip mums ir tarybos nariams atstovauti tai pozicijai – mes įpareigoti, privalome, bet gyventojai nenori. Ačiū, kad jūs tokie visuomeniški, tolerantiški ir suprantate, kad mes neturime kur atsitraukti. Tik jūsų dėka neįsiveliame į konfliktus“, – kalbėjo meras.
Tiesa, vardan platesnio, visapusio vaizdo verta paminėti, kad ne visos savivaldybės desovietizacijos įstatymo lydimus įpareigojimus traktuoja kaip nepageidaujamą prievolę. Štai Molėtų rajono savivaldybė ne tik priėmė Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pateiktas išvadas dėl sovietinę ideologinę reikšmę turinčių P. Cvirkos, S. Nėries ir L. Giros gatvių pavadinimų, bet ir savotiško apsivalymo iniciatyvą perėmė pati. Kaip teigiama savivaldybės puslapyje, peržvelgus visus miesto gatvių pavadinimus, buvo nutarta, jog dalis jų žymi vertės nebetekusius reiškinius, objektus arba neturi ryšių su Molėtų kraštu, tad keičiamų pavadinimų sąrašą čia siūloma papildyti J. Janonio, Mechanizatorių, Melioratorių, Statybininkų, Žemaitės, Darbo, Kamino ir Naujakurių gatvėmis.
Priešingai nei pas mus, čia apsibrėžtas ir konkretus, prasmingas bei logiškas naujųjų pavadinimų atrankos principas – jie turi būti susiję su vietove, Molėtų ar Lietuvos istorija, turi atspindėti vietos tapatybę, jos savitumą ir išskirtinumą. Kaip teigiama, šį principą atskleistų keli dalykai: reikšmingi istoriniai įvykiai ir datos, krašto istorinės asmenybės, kraštovaizdžio ir vietovės saviti požymiai, senieji vietovardžiai. Tad molėtiškiams siūloma P. Cvirkos g. pervadinti į Alberto Jauniškio g. (žinomo, Molėtuose dirbusio prieškario gydytojo), o L. Giros g. – į Asvejos g. (mat mikrorajone yra panašios kilmės pavadinimų – Lakajų, Rudesos).
Priminsime, jog jau praėjusiais metais P. Cvirkos gatvė buvo pervadinta septyniuose miestuose ir miesteliuose: Utenoje ji gavo Dvaro gatvės vardą, Josvainiuose – Šaltinio, Kuršėnuose – Aido, Viduklėje – Šlaito, Ariogaloje – Jovarų, Gargžduose – Turgaus, o Ignalinoje – disidento Antano Terlecko; L. Giros trijuose: Kuršėnuose, kaip ir mūsuose, nepersistengta – L. Giros gatvė pakeista į tiesiog Girios, Utenoje ji gavo Senamiesčio vardą, o Raseiniuose buvo pavadinta poeto Marcelijaus Martinaičio garbei.