baneris leidinys

kiaule
Rita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ


Dėl nesitraukiančios iš rajono ir šalies afrikinio kiaulių maro grėsmės, Šakių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – Šakių VMVT) inspektoriai vykdo smulkiųjų kiaulių ūkių kontrolę. Inspektoriai, kuriems talkina ir privatūs veterinarijos gydytojai, atvykę pas kiaulių augintojus kontroliuoja, ar laikomasi biologinio saugumo ir gyvūnų ženklinimo bei registravimo tvarkos reikalavimų.

Kaip informuoja Šakių VMVT viršininkas Artūras Šimkus, šiais metais, kalbant apie patikras, yra keletas naujovių, į kurias kiaulių augintojai turėtų atkreipti dėmesį. Pirmiausia kiaulių ūkių patikros vyks ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais. Kadangi mūsų rajone didelis kiaulių laikytojų skaičius, dalyje seniūnijų patikrinimus atliks pareigūnai iš Kazlų Rūdos ir Vilkaviškio VMVT.

Pasak A. Šimkaus, kiaulių augintojai turėtų atkreipti dėmesį ir į tai, jog nuo 2018 m. gruodžio 17 d. Šakių rajono savivaldybė, Europos Komisijos sprendimu, priskirta vadinamajai „Part 2“ teritorijai, dėl to sugriežtėjo reikalavimai kiaulių laikytojams. Griežtėja tvarka tiems, kurie parduoda kiaules kitiems (paršelius ir suaugusias kiaules) ar kiaules į skerdyklą – jie privalo 15 d. prieš kiaulių pardavimą paimti kraujo mėginius dėl afrikinio kiaulių maro (tyrimo kaina 7,10 euro, tyrimus apmoka pats pardavėjas, tyrimai galioja 15 d.) ir pristatyti į Šakių VMVT. Tik gavus neigiamus tyrimo rezultatus, kartu su veterinarijos pažymėjimu, gyvūnų gabenimo važtaraščiu ir ausų įsagais galima parduoti kiaules kitiems kiaulių laikytojams.

Anot Šakių VMVT tarnybos viršininko A. Šimkaus, griežtėja tvarka ir tiems, kurie veisia kiaules – jeigu ūkyje yra bent viena paršavedė, toks ūkis privalo atitikti visus biologinio saugumo reikalavimus, taikomus dideliems kiaulių ūkiams.

Kiaulių laikytojai, laikantys iki dešimt kiaulių savo reikmėms, kaip ir anksčiau, privalo atitikti minimalius biologinio saugumo reikalavimus (t.y. privalo įsirengti dezinfekcinį barjerą prieš įėjimą į kiaulių laikymo vietą, privalo būti aptvertas mėšlas ir įėjimas į kiaulių laikymo vietą, naikinami graužikai, turi būti įrengta vieta persirengti rūbus ir persiauti batus ir vedama kiaulių apskaita).

Įsigyjant kiaules privaloma turėti veterinarijos gydytojo išduotą veterinarijos pažymėjimą, gyvūnų gabenimo važtaraštį, kiaulės turi būti suženklintos vienu ausų įsagu.

Veterinarijos pareigūnai primena, kad kiekvienas kiaulių laikytojas privalo kiaules deklaruoti einamųjų metų kiekvieno ketvirčio pirmąjį mėnesį. Kiaules perkant, parduodant, skerdžiant savo reikmėms ar joms nugaišus, šeimininkai privalo per 7d. registruoti kaitos įvykį centrinėje duomenų bazėje, atvykti į Šakių VMVT arba kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją.

Šakių rajono savivaldybėje šiuo metu yra 652 kiaulių laikytojai laiko 37 tūkst. 525 kiaules, iš jų 619 mažų ūkių, kurie laiko 2 tūkst. 126 kiaules.

Anot A. Šimkaus, reikalavimus kiaulių augintojams Europos Komisija griežtina ne atsitiktinai – baiminamasi afrikinio kiaulių maro protrūkio kiaulių augintojų ūkiuose, nes jau vien šiais metais, t.y. nuo sausio 1 d., afrikinis kiaulių maras laukinėje faunoje nustatytas 13-oje vietų 21 šernui.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos