
Rugsėjo 29 d. Žemosios Panemunės šv. Vincento Pauliečio parapijos tikintieji rinkosi ne tik švęsti parapijos atlaidų, bet pasidžiaugti naujai atstatytu šventoriaus kryžiumi.
Žemosios Panemunės šv. Vincento Pauliečio bažnyčia, pastatyta 1877 m., yra valstybės saugoma. Čia rugsėjo 27 d. švenčiami Šv. Vincento Pauliečio atlaidai, šiemet tikintieji atlaidų švęsti rinkosi paskutinį rugsėjo sekmadienį.
Vidurdienį gausiai susirinkusius tikinčiuosius pasveikinęs parapijos klebonas kun. Ričardas Kmitas padėkojo visiems, savo aukomis ar darbu prisidėjusiems prie n kryžiaus atstatymo bažnyčios šventoriuje, aplinkos tvarkymo, bažnyčios gražinimo.
„Nuoširdžiai ačiū tariu Ilonai Kolegienei ir Virginijai Sutkuvienei, kurios ėmėsi iniciatyvos, kad būtų atstatytas kryžius. Ir, aišku, dėkoju kryžiaus drožėjui Andriui Bieliukui. Gerasis Viešpats Dievas telaimina jus ir jūsų artimuosius, gausios Dievo palaimos jūsų namams“, – kalbėjo dvasininkas.
Pašventinęs atstatytą kryžių, parapijos klebonas kvietė į šv. Mišias melstis už visus aukotojus, geradarius ir pagalbininkus, prisidėjusius prie atlaidų šventės, taip pat už vairuotojus, mat paskutinis rugsėjo sekmadienis – Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Klebonas pašventino transporto priemones, laimino tuos, kurie jomis naudojasi.
Po Mišių, kurias aukojo Lukšių parapijos klebonas kun. Eugenijus Naujalis, tikintieji būrėsi į agapę, vaišinosi ir bendravo.
Tautodailininkas A. Bieliukas pasakojo jau anksčiau pastebėjęs, kad bažnyčios šventoriuje stovinčio kryžiaus būklė labai prasta. Kad reikia atnaujinti kryžių, svarstė ir kraštietė I. Kolegienė, Žemosios Panemunės seniūnaitijos seniūnaitė V. Sutkuvienė, tad visų bendru noru, pritarus parapijos klebonui, ir imtasi iniciatyvos atstatyti šventoriaus kryžių. Pasak A. Bieliuko, pagal išlikusį kryžių jis išdrožė kopiją. Jis apgailestavo, kad nepavyko surasti žinių, daugiau informacijos, kada ir kokia proga kryžius buvo pastatytas, kas jo autorius.
„Kryžius su atvira koplytėle, kurioje įrėmintas Nukryžiuotasis. Koplytėlė papuošta ikonografiniais simboliais – kopėčiomis, gaidžiu, replėmis. Tokie kryžiai paplitę Dzūkijoje, yra gana paprastos konstrukcijos, buvo puošiami kukliai – lelijos, ąžuolo motyvais“, – pasakojo drožėjas vildamasis, kad naujasis ąžuolinis kryžius stovės ilgai.
Yra manoma, kad tai greičiausiai Misijų kryžius, kuris buvo pastatytas apsilankius parapijoje misionieriui. Kultūros vertybių registro duomenų bazėje rašoma, kad minėtas kryžius pastatytas XX a. viduryje.