Nerimą kelia didelė šilumos kaina ir ilgas kompensavimo laikotarpis

varankevicius tarybos narys
Tarybos narys Artūras Varankevičius teiravosi šilumininkų, kodėl mūsų rajone šilumos kaina pakilo daugiau negu kitur, ar ją apskaičiuojant įskaičiuojami įmonės patiriami nuostoliai šilumos trasose, kodėl gyventojams skolos grąžinamos lėčiau, negu savo skolas susigrąžina įmonė iš tų pačių klientų. D. Pavalkio nuotr.

Rita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ

Šildymo kainos Šakiuose vis dar neduoda ramybės vartotojams – kodėl, kai visoje Lietuvoje šiluma pigo, Šakiuose kaina išaugo netgi 15 procentų? Prieš pastarąjį tarybos posėdį to šilumininkų dar kartą teiravosi ir tarybos nariai.

Pastarąjį kartą posėdžiavę Ūkio ir verslo komiteto nariai dar kartą paprašė paaiškinti UAB „Šakių šilumos tinklai“ direktorių Raimondą Rauckį, kaip yra, kad mūsų rajone vartotojai už centralizuotą šildymą moka daug daugiau nei kituose miestuose ir kodėl gyventojams skolos grąžinamos per žymiai ilgesnį laikotarpį, negu jas susigrąžina įmonė iš jų, kai šiai būna skolingi vartotojai.

„Turime didžiausią kainą ir šaltą žiemą – gyventojams tas atsiliepia per piniginę, – neslepia direktorius R. Rauckis. – Kaina didesnė dar ir dėl to, kad vartotojai mums atiduoda skolą, nes Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) perskaičiavo kainą (deja, pavėluotai) ir taip gaunasi, kad už ankstesnius metus vartotojai mums yra skolingi, dabar atiduoda skolą.“

Įmonės vadovas jau yra aiškinęs, kad VERT, apskaičiuodama šilumos kainą, įskaičiuoja viską – ir patirtas įmonės išlaidas, ir kitus veiksnius, kurie turi įtakos kainos dydžiui. Pasak direktoriaus, VERT, nustatinėdama bazines kainas kas penkerius metus, į jas įskaičiuoja patirtas įmonės būtinąsias sąnaudas, tokias kaip darbo užmokestis, investicijos, įmonės patirtos elektros, kuro sąnaudos ir kitos išlaidos.

Šilumos kainos tikslinamos dar ir kas metai (šilumininkai tai vadina kintamąja kainos dalimi), kada reguliuojamos šilumos kaina apskaičiuojama atsižvelgiant į tam tikrus veiksnius, pavyzdžiui, biokuro brangimą rinkoje, elektros brangimą. Būtent šis skaičiavimas vėluoja, todėl gaunasi skolos arba gyventojų šilumos ūkiui, arba šilumos ūkio vartotojams. Pasak R. Rauckio, kai kuriems rajonams VERT vėluoja kainą perskaičiuoti netgi 3–4-erius metus, o Šakiuose vėluojama apie metus laiko, tad didelės tragedijos šioje vietoje nėra. Anot R. Rauckio, šiuo metu VERT patvirtinta bazinė šilumos kainos dalis galios dar iki šių metų galo, o metinės kainos dalį perskaičiavimui UAB „Šakių šilumos tinklai“ buvo pateikę dar 2019 m. birželį, tačiau ji, anot direktoriaus, buvo patvirtinta tik po metų. Direktorius sako, kad toks vėlavimas ir turėjo įtakos ir šių metų šilumos kainai, nes kainos yra perskaičiuotos remiantis vėlesnių metų statistika, kada įmonės sąnaudos ir kuro kaina buvo didesnė.

Tarybos narys Artūras Varankevičius klausė UAB „Šakių šilumos tinklai“ direktoriaus, kodėl taip yra, kad įmonė iš klientų susigrąžina skolą per metus laiko, o vartotojams skolos buvo grąžinamos per 3–5-erių metų laikotarpį.

„Toks kompensacinis mechanizmas netolygus ir nesąžiningas vartotojų atžvilgiu. Jeigu sąnaudos patirtos per trejus  metus, tai ir kompensuoti turėtume per trejus metus, kad būtų lygybė“, – sako A. Varankevičius.

Pasak R. Rauckio, taip atsitiko todėl, kad šįmet baigiasi bazinės kainos paskirstymo laikotarpis, todėl mums buvo ta vartotojų skola paskirstyta metams, nors viskas turėjo būti kompensuota per dvejus metus.

„Atsitiko taip, kad beveik metus laiko VERT vėlavo perskaičiuoti kainą, tad tas laikotarpis, kada  liko galioti bazinė kaina, yra tik metai, todėl ir skola turi būti sugrąžinta per trumpesnį laikotarpį. Dabar vėl turės būti naujai skaičiuojama bazinė kaina. Čia ne mes sugalvojome, mums taip pasakė VERT, kad skola turi būti surinkta, kol dar galioja šita bazinė kaina“, – aiškino R. Rauckis.

Anot direktoriaus, šilumininkai nenustatinėja šilumos kainų – jiems yra viskas sureguliuojama VERT – patys nesprendžia, nei kada jiems grąžinti skolas gyventojams, nei kada įmonei susigrąžinti skolas iš gyventojų.  

Dar Artūrą Varankevičių domino, ar nuostoliai, kuriuos šilumininkai patiria šilumos trasose, įskaičiuojami į kainą ir taip gyventojai savotiškai apmoka įmonės patiriamus nuostolius.

Anot direktoriaus R. Rauckio, šilumos ūkis nuolat daro investicijas į trasas, tvarko jas, o šį pavasarį Šakių mieste bus vykdomas grandiozinis šilumos trasų renovacijos projektas, po kurio, tikimasi, įmonė patirs mažiau (arba visai nepatirs) nuostolių dėl šilumos trasų.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.