Bendruomeniškumas - ne lyderystė, o gebėjimas veikti kartu

vvg2Asta GVILDIENĖ
 
Rugpjūčio 29 dieną vykusiame Šakių krašto vietos veiklos grupės (VVG) valdybos posėdyje  - akibrokštas. Susitarimo po trečiojo kvietimo visoms bendruomenėms panaudoti likusius 136 tūkst. litų nesilaikė du - Gerdžiūnų ir Voverių - bendruomenių centrai. Jų pateikti projektai buvo tarsi  perkūnas iš giedro dangaus.
 
Nuotr. VVG valdybos nariai balsavo už Bendruomenių centrų asociacijos projektą, kurį ši privalės pataisyti iki rugsėjo 20 dienos ir vėl pateikti vertinimui.
 
Pasak VVG pirmininko Algimanto Damijonaičio, kai Žvirgždaičių bendruomenė neparengė projekto žaidimų aikštelės įrengimui, liko nepanaudota 136 tūkst. 636 litų suma.  „Dauguma bendruomenių buvo pasinaudojusios Europos Sąjungos lėšomis ir įgyvendinusios po vieną ar net keletą projektų, tačiau yra keletas tokių, kurios neturi nei gebėjimų, nei žmogiškųjų išteklių, galinčių parašyti projektą, - situacijos priešistorę dėstė A.Damijonaitis. – Todėl aš pats asmeniškai pasiūliau bendruomenių asociacijos pirmininkei Grinutei Šnirpūnienei parengti paraišką, kurios dėka naudos turėtų visos rajono bendruomenės, net ir tos, kurios neparuošė jokio projekto ir nepasinaudojo ES finansavimo galimybėmis pagerinti kaimo žmonių gyvenimą.“

Šiai minčiai pritarė ir kiti valdybos nariai. Pasiūlymas buvo pateiktas net keliuose bendruomenių pirmininkų susirinkimuose. Nepritariančių nebuvo. Visi lyg ir sutiko. G.Šnirpūnienei parengti projektą padėjo pati Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos vadovė Guoda Burokienė. Niekam jokių klausimų neliko. „Tada manėm paskelbsim kvietimą, patvirtinsim projektą ir pirmyn, - kalbėjo VVG pirmininkas. – Tačiau, besibaigiant kvietimo laikotarpiui, buvo gautos dar trys paraiškos. Buvo labai nemalonu, kad keletas bendruomenių nesilaikė bendro susitarimo ir pateikė savo projektus. Pagal taisykles visos bendruomenės gali pretenduoti į likusius pinigus. Įgyvendinami turi būti patys geriausi projektai, tačiau bendruomeniškumas yra bendruomeniškumas.“

Senovės baltų atkuriamosios istorijos klubo „Sūduvos tauras“ (vadovas Darius Požaitis), kuris nepriklauso bendruomenių centrų asociacijai, paraiška įvertinta tik 56 balais ir iš karto buvo atmesta. Mat joje buvo rasta daug netikslumų ir netinkamų kriterijų. 90 balų buvo įvertintas Gerdžiūnų bendruomenės centro (pirmininkė Jolanta Puidokienė) verslumą skatinantis tęstinis projektas. Gerdžiūniškiai jau yra įsigiję krūmapjovę, žolės šienavimo ir žemės dirbimo technikos, o dabar norėjo nusipirkti dar ir malkų pjovimo – kapojimo mašiną. Tokia pačia balų suma buvo įvertintas ir Šakių bendruomenių centrų asociacijos parengtas projektas, turėjęs išpildyti visų rajono bendruomenių svajones. Voverių bendruomenės centras „Jotija“ (pirmininkė Elena Pocevičienė) su projekto partnere Bunikių bendruomene pateikė paraišką baidarių  įsigijimui. Tai taip pat ankstesnio projekto, kurio metu buvo sutvarkyta tvenkinio pakrantė ir išplėsta poilsio zona, tęsinys. Jis buvo įvertintas aukščiausia balų suma. Vertintojai šiam projektui skyrė 98 balus.

„Po 3 valandų diskusijų VVG valdyba nusprendė Gerdžiūnų ir Voverių bendruomenių centrų projektus perkelti į kitą etapą, o dabar laikytis susitarimo ir likti prie bendruomenių centrų asociacijos parengto projekto, - pasakojo A.Damijonaitis. – Žinoma, įpareigojant jį pataisyti iki rugsėjo 20 dienos.“ Bendruomenių centrų kuratoriaus Rimanto Valiuko teigimu, visos bendruomenės žinojo, kad asociacija rašo projektą, kurio  dėka reikalingiausiais daiktais bus aprūpintos jos visos. „Dėl to ir buvo įvykdyta apklausa, kam ko reikia, - aiškino jis. – Vieni prašė traktoriuko žolei pjauti, kiti - šaldytuvųšarvojimo saliukėms, treti – indaplovės ar skalbimo mašinos, ketvirti – kompiuterinės įrangos. Dabar gavosi peštynės. Nenoriu tikėti, kad Voverių bendruomenės centro projektas buvo geresnis nei Asociacijos, nors ir buvo įvertintas blogiau. Jį parėmė ir Ūkininkų sąjunga. Pasirodo, kad tai menkesnis rodiklis nei neseniai įsikūręs Bunikių bendruomenės centras. Greičiausiai tai buvo tiesiog bendro susitarimo nepaisymas.“  R.Valiuko teigimu, iš vienos pusės Gerdžiūnų ir Voverių bendruomenių centrų pirmininkes galima pateisinti, nes jos, kaip lyderės, stengėsi sukurti gerovę savo bendruomenėms, tačiau jos turėjo suprasti ir visų rajono bendruomenių lūkesčius.

VVG valdybos narės gelgaudiškietės Linos Uždravienės nuomone, viską galima sutalpinti į įstatymus ir tam tikras formas, tačiau bendruomeniškumas yra kur kas platesnis dalykas. „Asociacijos parengtas projektas orientuotas į verslumo skatinimą. Čia numatytas įrangos ir įvairių priemonių supirkimas kiekvienai bendruomenei pagal poreikius - kam reikia šaldytuvo šarvojimo salei, kam traktoriuko žolei pjauti,  kam fotoaparato ir t.t. – tęsti pradėtą versliuką, - kalbėjo L.Uždravienė. – Todėl ir aš, ir daugelis VVG valdybos narių bendruomeniškumą matome plačiau. Visa tai eina per širdį.“

Keturnaujienos bendruomenės centro pirmininkės Aldonos Danutės Narkūnienės manymu, negražu, kad dvi bendruomenės nepaisė susitarimo ir norėjo būti aukščiau už kitas. „Mes visi galėjome pateikti savo projektus. Man gėda už Voverių ir Gerdžiūnų bendruomenių pirmininkes, - teigė A.D.Narkūnienė. – Aš, kaip senoviškas žmogus, labiau vertinu susitarimą.“

Pasak Gerdžiūnų bendruomenės pirmininkės, ji iki projektų aptarimo dienos apie jokį susitarimą nebuvo girdėjusi. „Aš nežinau, kas ir su kuo čia tarėsi. Aš nebuvau informuota apie jokį susitarimą ir tikrai negirdėjau, kad mums negalima teikti paraiškos, - kalbėjo ji. – Žinojau, kad Bendruomenių centrų asociacija rengia bendrą projektą ir tam pritariau, kad reikia paskatinti tas bendruomenes, kurios visai nepasinaudojo strategijos lėšomis, tačiau galvojau, kad ir mes galime rašyti, ir asociacija, ir visi kiti. O dabar kyla klausimas, kam dirbti, rašyti, eiti konsultuotis, jeigu yra vadovaujamasi kažkokiais susitarimais. Manau neteisinga, jei vieni gali projektus taisyti, o kiti ne.“

Apgailestaujame, kad negalime pateikti kitos – Voverių bendruomenės centro pirmininkės nuomonės šiuo klausimu, nes E.Pocevičienė kategoriškai atsisakė kalbėtis šia tema, motyvuodama tuo, kad „žurnalistai vis tiek iškraipys jos žodžius.“. Praėjusį ketvirtadienį ji įteikė VVG pirmininkui prašymą, kuriame atsisako VVG valdybos narės pareigų. Todėl galime daryti išvadą, kad jos nuomonė nesutampa su daugumos VVG valdybos narių nuomone – laikytis susitarimų ir puoselėti bendruomeniškumą.

Pasak G.Šnirpūnienės, neteisinga manyti, kad Leader programa  tik lyderiams. „Tai visai neteisingas šio žodžio traktavimas, - informavo ji. – Leader pavadinimas yra kilęs iš prancūziško termino Liaison Entre Actions de Developpement de l Economie Rurale, išvertus į lietuvių kalbą reikštų „veiksmų, skatinančių kaimo ekonomikos plėtrą, tarpusavio ryšys“, o vienas iš tikslų – telkti kaimo gyventojus ir ugdyti jų gebėjimus veikti kartu. Susitarimas yra vienas iš Leader programos  principų. Šakių krašto VVG veikla grindžiama vertybinėmis nuostatomis, tai – atsakomybė, sąžiningumas, nuomonių derinimas, bendradarbiavimas, kompetencija, tikroviškumas, aktyvumas, pareigingumas, objektyvumas. To mes ir siekiame. O kur ko nepasitaiko...“

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar sutiktumėte prisidėti prie kelių infrastruktūros gerinimo?

klausimelis 05 17Ona iš Patamošupių:

Asfaltuotas kelias pas mus. Jau seniai paklotas. Ir remontuotas jau truputį. Tai man ir neaktualus šitas klausimas. Kita problema yra – pro mus autobusas neina. Tai turim pėsčiomis eiti du kilometrus iki Patašinės, kad iš čia nuvažiuotume į Griškabūdį, Šakius. 

klausimelis 05 17 2

Gediminas iš Žeimio k.:

Turime savo kaime ir žvyrkelio atkarpą. Tik koks šimtas metrų asfalto, per patį kaimą. Gyvenu čia nuo 1973m. Tai ir kenčiam nuolat dulkes. Žadėjo ir ūkininkai prisidėti. Manau, visi gyventojai prisidėtų kažkiek, kad tą asfaltą paklotų. Asmeniškai aš taip pat, kiek galėčiau, tiek prisidėčiau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px