Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) generalinio direktoriaus sprendimu, Šakių savivaldybei nurodyta pakeisti dviejų gatvių – P. Cvirkos ir L. Giros – pavadinimus Šakiuose. Savivaldybė kvies gyventojus diskusijai – siūlyti gatvėms naujus pavadinimus. Tiesa, kol kas nepriimtas sprendimas dėl S. Nėries gatvių Šakiuose ir Kudirkos Naumiestyje likimo.
Pernai buvo priimtas Lietuvos Respublikos draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatymas. Savivaldybės buvo įpareigotos pateikti informaciją apie jų teritorijose esančius tokius objektus. Buvo sudaryta Viešųjų objektų atitikties totalitarinių, autoritarinių režimų ir jų ideologijų propagavimo juose draudimui vertinimo tarpinstitucinė komisija, kurios nariai vertina, kurie viešieji užrašai, paminklai, pavadinimai turi būti pašalinti kaip totalitarizmo ir autoritarizmo simboliai. Dar pernai metų pabaigoje LGGRTC informavo, kad 36-ios iš 60-ies Lietuvos savivaldybių minėtai komisijai dar nepateikusios galimai draudimą propaguoti totalitarinius ar autoritarinius režimus pažeidžiančių viešųjų objektų sąrašų. Pasak komisijai vadovaujančio paveldosaugininko Vito Karčiausko, šiuo metu gal likę tik 15 savivaldybių, kurios neatsiliepė į taip vadinamos desovietizacijos komisijos raginimus šalinti sovietinę simboliką ir keisti atminimo lentų tekstus.
Balandžio mėnesį ir Šakių savivaldybė gavo LGGRTC generalinio direktoriaus sprendimą su nurodymu pašalinti dviejų gatvių – P. Cvirkos ir L. Giros pavadinimus Šakiuose. LGGRTC duomenimis, P. Cvirka buvo aukščiausiojo rango okupacinės valdžios pareigūnas: Liaudies Seimo Prezidiumo sekretorius, keturių Lietuvos valstybingumą ,,de jure“ panaikinančių Liaudies Seimo Deklaracijų signataras, po Lietuvos aneksijos – LSSR Aukščiausiosios tarybos Prezidiumo narys (1940 m. liepos–rugpjūčio mėn.). Taip pat P. Cvirka buvo Įgaliotosios komisijos, galutinai įforminusios Lietuvos aneksiją, narys, LSSR Aukščiausiosios Tarybos vienuolikos asmenų Prezidiumo narys (1940m. rugpjūčio mėn.–1947 m. vasario mėn.) bei LSSR Aukščiausiosios tarybos deputatas (1947 m. vasario–gegužės mėn.).
„Visi šie faktai patvirtina, kad P. Cvirkos gatvės pavadinimas Šakiuose iki šiol turi sovietinę ideologinę reikšmę, todėl P. Cvirkos gatvės pavadinimas turi būti pašalintas“, – teigiame rašte.
Kalbintas vadinamosios desovietizacijos komisijos vadovas V. Karčiauskas teigė, kad savivaldybės nevykdyti įstatymo negali.
„Vykdoma gyventojų apklausa pirmiausiai turi būti švietimas, paaiškinimas, kas tas žmogus buvo, kodėl jis yra toks nepageidautinas. Kažkodėl visiems L. Gira labai patiko. Taip, jis organizavo Lietuvos žvalgybą. Po to išdavė...“ – tikino V. Karčiauskas.
Sprendimą pakeisti L. Giros gatvės pavadinimą komisija grindžia argumentais, jog L. Gira kolaboravo su sovietų okupacine valdžia, 1940 m. buvo paskirtas TSRS okupuotos Lietuvos Liaudies Seimo atstovu, kaip Įgaliotosios delegacijos narys vyko į Maskvą prašyti, kad Lietuva būtų priimta į Sovietų Sąjungos sudėtį, aktyviai veikė propaguojant sovietų totalitarinį režimą. Remdamasi šiais argumentais, komisija nurodo pakeisti L. Giros gatvės pavadinimą Šakiuose.
Tiesa, ir Šakiuose, ir Kudirkos Naumiestyje yra ir S. Nėries gatvė. Pasak V. Karčiausko, desovietizacijos komisija kol kas jokio sprendimo dėl šių gatvių (pavadinimus keisti ar palikti) nepriėmė, nes, komisijos pirmininko teigimu, laukiama papildomos medžiagos apie S. Nėries gyvenimą iki 1940-ųjų metų.
„Norisi išsaugoti tas vietas, kurios tiesiogiai susijusios su jos, kaip poetės, asmenimi. Komisija kiekvienam konkrečiam adresui, gatvei, priima individualų sprendimą – keisti pavadinimą ar palikti“, – kalbėjo V. Karčiauskas.
Jis pridūrė, kad komisija priėmė sprendimą, kad nėra pakankamo pagrindo pašalinti arba pakeisti žvaigždės simbolius Kidulių karių kapinių tvoros stulpuose, tad jie liks.
Kokių veiksmų, gavus komisijos išvadas, imsis savivaldybė, pasiteiravome vicemero Dariaus Jakavičiaus, šis pirmiausia informavo, kad birželio 5 d. rengiamas Šakių kultūros centre ne tik minėtų gatvių gyventojų, bet visų suinteresuotų žmonių susitikimas.
„Pernai padarėme gyventojų apklausą, 98 proc. gyventojų pasisakė, kad jie nieko nenori keisti. Tokį atsakymą ir nusiuntėme komisijai. Bet jie neatsižvelgė į gyventojų nuomonę ir gavome atsakymą – pakeisti P. Cvirkos ir L. Giros gatvių pavadinimus. Todėl susitikimo metu siūlysime gyventojams naujus gatvių pavadinimus ir leisime patiems pasirinkti keičiamų gatvių pavadinimus“, – kalbėjo vicemeras.
Šakių seniūnas Dalius Jasevičius pridūrė, kad, pakeitus gatvių pavadinimus, gyventojai išlaidų nepatirtų, visi procesai Registrų centre vyktų automatiškai. Pasak seniūno, minėtą, L. Giros gatvę siūlys pervadinti, pavyzdžiui, Aukštaičių, Žemaičių ar Dzūkų, mat šalia yra Suvalkiečių, Zanavykų gatvės, ar tiesiog – Giros. P. Cvirkos gatvę būtų galima pavadinti Bibliotekos ar kitu vardu, tačiau, kaip minėta, savo variantus galės pateikti ir gyventojai.