Į redakciją kreipęsis lekėtiškis Jonas Kiliokas nebežino, kur šauktis pagalbos – jo tvirtinimu, dėl neveikiančios drenažo sistemos užtvinsta jo namo rūsys. Dėl šios problemos Jonas kreipėsi ir į melioratorius, vandentiekininkus, savivaldybę. Panašu, kad ši problema – paties gyventojo reikalas.
J. Kiliokas kone trisdešimt metų gybena Lekėčių miestelio pakraštyje, Jaunystės gatvės pradžioje. Praėjusią savaitę apsilankius sodyboje, šeimininkas pirmiausiai atidengia greta namo esantį drenažo šulinį, į kurį suteka gruntinis vanduo. Tiesa, šiuo metu šulinyje vanduo pasekęs. Tačiau vyriškis rodo video medžiagą, kuomet vasario pradžioje, smarkiai palijus, drenažo šulinys prisipildė vandens, kuris toliau drenažo vamzdžiais į kitus šulinius ar miestelio drenažo sistemą niekur nenutekėjo, todėl ir rinkosi namo rūsyje.
„Pirmą kartą taip apsėmė rūsį. Tik tada, kuomet prieš dešimt metų buvo vandentiekio avarija, tai vanduo bėgo į rūsį. Tuomet ir smėlį suplovė į drenažą, tai Šakių vandenys praplovė vamzdžius. O paskui niekas čia tų vamzdžių nepraplaudinėjo“, – pasakojo lekėtiškis.
Pasiteiravus Jono nuomonės, kodėl drenažo vamzdžiu vanduo iš jo šulinio neišteka, vyriškis sako, kad greičiausiai problemos kaltininkai – kaimyniniame sklype esantys krūmai.
„Negali virš drenažinės sistemos augti krūmai. Tai nurodoma ir 2022m. išleistame melioracijos įstatyme. Šaknys sulindo į melioracijos vamzdžius ir neleidžia vandeniui nutekėti“, – įsitikinęs Jonas.
Jis pasakojo, kad vasario mėnesį buvo atvykę vandentiekininkai ir praplovė drenažo vamzdžius.
„Kaip dešra išlindo tas smėlis. Bet kai reikia savitaka vandeniui tekėti, jis neišbėga. Man vandenų įmonės vyrai tvirtino, kad tokių drenažo šulinių priežiūra jiems nepriklauso“, – pasakojo J. Kiliokas.
Lekėtiškis aprodo ir buvusį apsemtą namo rūsį, kuriame laikomos malkos, įrengtas šildymo katilas, daržovėms laikyti patalpa. Jonas pasakojo, kad dabar turi patalpas vėdinti, nes vis dar tvyro drėgmė, nemalonus tvaikas. Vyriškis rodo ir siurblį, kuriuo tiek iš rūsio, tiek iš paties drenažo šulinio pumpavo vandenį. Pasakojo, kad turi onkologinę ligą, o po operacijos teko tokius darbus dirbti.
„Vadinasi, aš pats turiu tą drenažą tvarkytis. Siūlė seniūnas imti ekskavatorių, kuris dirbo kažkur miestelyje. Tai aš turiu žiemą su ekskavatoriumi gadinti, kasti miestelio drenažą“, – svarstė pašnekovas ir papasakojo, kad dėl minėtos problemos vasario pabaigoje kreipėsi į melioratorius, Lekėčių seniūnija perdavė raštą, kuriame savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo reikalų skyriaus atsakymas: „Nurodytu adresu Pušyno g. 32 ir 32 A Lekėčiai valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių (drenažo sistemų) nėra įrengta.“
„Tame laiške minimas net ne mano gyvenamos vietos adresas! Kvailio vietoj mane paliko...“ – pasipiktinęs lekėtiškis.
Kovo 7 d. laišką dėl neveikiančios drenažo sistemos su prašymu „imtis veiksmų situacijos sprendimui ir sutvarkyti drenažo sistemą“ išsiuntė ir į savivaldybę.
„Prašiau užsirašyti į priėmimą pas merą... Ne, ten nėra tų valandų... Jums atsakymas jau duotas – sako man padėjėja...“ – gūžčioja pečiais J. Kiliokas ir priduria, kad kol kas negavo iš savivaldybės jokio raštiško atsakymo.
Atrodo, ir jis pats nesupranta, tai kam priklauso drenažo šuliniai, kas turėtų tvarkyti drenažo sistemas... Lietuvos Respublikos melioracijos įstatyme rašoma, kad „Žemės sklype esantys melioracijos statiniai yra žemės sklypo priklausiniai ir nuosavybės teise priklauso žemės sklypo savininkui, jeigu sutartis nenustato kitaip, išskyrus valstybei nuosavybės teise priklausančius melioracijos ir hidrotechnikos statinius“.
UAB „Šakių vandenys“ direktoriaus Kęstučio Vilkausko teigimu, nors jie nėra atsakingi už drenažo sistemų priežiūrą ir remontą, bet įstaigos darbuotojai važiavo pagelbėti gyventojui.
„Pats gyventojas turi tvarkytis arba samdyti kažką, kas sutvarkytų drenažą. Bet jis įsitikinęs, kad mes turime tvarkyti... Bet į privačią valdą mes neturime teisės lįsti. Manau, kad tujų šaknys galėjo užkimšti drenažo vamzdelius“, – kalbėjo K. Vilkauskas.
Savivaldybės Žemės ūkio ir kaimo skyriaus vyresniojo specialisto melioracijai Vytauto Unguvaičio teigimu, Lekėčių miestelyje buvę seni melioracijos šuliniai nurašyti ir sunaikinti rinktuvai.
„Mes nežinom, kaip įrengta minėto gyventojo drenažo sistema. Tačiau neseniai aptikom laukuose, netoli šio gyventojo, ir taisėm drenažo rinktuvą. Gyventojas turi savo lėšomis sausintis namų valdą ir galbūt drenažą pasijungti į tą rinktuvą. Kelis kartus važiavom, bet mes to gyventojo neradom namuose, suprantam, kad žmogus serga, yra pasiligojęs, – tikino melioracijos specialistas. – Daug ir saviveiklos padaryta įrengiant tuos šulinukus.“
Situacija žinoma ir miestelio seniūnui Ričardui Krikštolaičiui, kurio įsitikinimu, J. Kiliokui reiktų pirmiausiai kalbėtis ir su kaimyne, ir pačiam tvarkytis drenažą savo namo valdoje.