Karščiavimo klinika veiks ir Šakiuose, bet teks palūkėti

armonaviciene
Šakių pirminio asmens sveikatos priežiūros centro laikinoji vadovė Ligita Armonavičienė aprodo patalpas, kuriose galėtų veikti karščiavimo klinika, tik reikėtų aklina siena atskirti poliklinikos ir būsimos klinikos patalpas, įgyvendinti kitus reikalavimus. Tačiau, anot gydytojos, galutinių sprendimų dar nėra. D. Pavalkio nuotr.

Gintarė MARTINAITIENĖ

Kai kuriuose Lietuvos miestuose jau pradėjo veikti taip vadinamos karščiavimo klinikos. Tokia klinika planuojama ir Šakiuose, parengiamieji darbai vyksta, tačiau yra ir nemažai nežinomųjų bei klaustukų. Optimistinis variantas buvo šios klinikos duris atverti iki balandžio 6-osios, bet beveik neabejojama, kad taip greitai spėti nepavyks.

Tiesa, situacija, nauji nutarimai ir įstatymai keičiami ne dienomis, o valandomis. Praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įpareigojo šalies savivaldybes steigti karščiavimo klinikas, kuriose bus priimami karščiuojantys galimai koronavirusu COVID-19 užsikrėtę asmenys, taip pat jaučiantys viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomus. Atvykusiems į karščiavimo kliniką žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip. Numatyta atsakingai paskirstyti srautus, kad atvykusieji vieni su kitais nesusitiktų ir pan. Bus registruojami tik šeimos gydytojo siuntimą turintys pacientai.

„Čia tikrai nepateks, kas nori, bus būtinas šeimos gydytojo siuntimas“, – dėmesį atkreipė savivaldybės gydytoja Edita Zubrickienė.

Šakiuose karščiavimo klinika ketinama įkurti Šakių pirminiame asmens sveikatos priežiūros centre (PASPC), tik būtina aklinai atskirti ir izoliuoti esančias poliklinikos patalpas nuo būsimos karščiavimo klinikos patalpų. Ši klinika veiktų iš tos pusės, kur po pastoge gali privažiuoti automobilis. Paprasčiau kalbant – kur prieš keliolika metų buvo senosios greitosios pagalbos patalpos.

„Tikrai dideli reikalavimai, reikia atitikti daug kriterijų, šiuo metu manome, kad PASPC yra tinkamiausia vieta“, – sako savivaldybės gydytoja.

Beje, poliklinikoje iškyla ir rentgeno klausimas, nes jis yra tik ligoninėje, tačiau savivaldybės gydytoja mano, kad nebūtinai visiems pacientams jo reikės, o tiems, kuriems reikės, svarbiausia bus užtikrinti saugų nugabenimą iki jo. Anot E. Zubrickienės, tai yra tik techniniai klausimai.

„Vakar, kiek įmanoma, susikvietėme ir nuotoliniu būdu tarėmės su vyriausiaisiais gydytojais, kaip tik ruošiame įsakymus, bet pirmiausiai turime gauti ir visas apsaugos priemones“, – teigė savivaldybės gydytoja.

Beje, būtent visų reikiamų priemonių svarbą pirmadienio spaudos konferencijoje pabrėžė ir meras Edgaras Pilypaitis. Anot jo, veikla neprasidės, kol nebus „visapusiška gydytojų ir slaugytojų apsauga“. Priemonių poreikis, anot savivaldybės gydytojos, SAM pateiktas.

„Pagal juos viskas čia turi būti labai greitai, tai ir mes tikimės greitai“, – sako E. Zubrickienė.

Tiesa, pradžioje planuojama, kad Šakiuose karščiavimo klinika dirbtų viena pamaina, keturias valandas per dieną, tačiau ministerijos nurodymu tokios klinikos turėtų dirbti bent trimis pamainomis nuo 8 val. ryto iki 20 val., reikalui esant, net ir visą parą. Vienoje pamainoje, pasak E. Zubrickienės, turėtų dirbti penki žmonės (gydytojas, slaugytojas, laborantas, rentgenologas ir žmogus, tvarkantis patalpas). Čia iškyla ir personalo klausimas.

„Mes pasiskaičiavome darbuotojus ir nebus, kam dirbti, nes mūsų gydytojai yra rizikos grupėje“, – teigė Šakių PASPC laikinoji vadovė Ligita Armonavičienė, pabrėžusi, kad apskritai šioje situacijoje daug neaiškumų ir galutinių sprendimų nėra, neaišku, kaip bus iš tikrųjų.

Savivaldybės gydytoja sako, jog su panašiomis problemomis susiduria daugelis savivaldybių, mūsiškė – ne išimtis.

„Mūsų  motyvas, kad turime padėti žmonėms ir tikrai stengsimės padaryti kliniką vietoje, kad nereikėtų niekur važinėti. Jeigu karščiuojantis žmogus neturės kaip atvykti, tuo turės pasirūpinti savivaldybė. Todėl manome, kad karščiavimo klinika turi būti Šakiuose, nes neaišku, ar mus priimtų Kaunas, Marijampolė ar dar kažkas“, – sakė E. Zubrickienė.

Tuo labiau, kad pagal ministerijos nurodymą tokios klinikos turi atsirasti visose šalies savivaldybėse.

„Jeigu ne pirminiame centre, tai kur? Galbūt ligoninėje, bet iš principo kalbame apie tą patį kiemą, tik kitą pastatą“, – svarstymais dalijosi E. Zubrickienė.

Tiek ji, tiek Šakių PASPC gydytoja vieningos nuomonės – tai visų, ne vienos įstaigos problema, ir ją teks spręsti surėmus pečius.

„Vienai įstaigai tai pavežti ir padaryti neįmanoma. Tai viso rajono reikalas“, – pripažįsta L. Armonavičienė ir sako, jog iš jų pusės turėtų būti paskirtas koordinatorius, turėsiantis reguliuoti srautus bei organizuoti darbą, tačiau pagrindinis šio įsakymo vykdytojas – savivaldybė.

„Planuojame telktis pavaldžias įstaigas, pirminius centrus, ligoninę, bet tikimės geranoriškumo ir iš privačių centrų, bandysim kalbėtis, nes ir jų ligonių srautai bus nukreipti į tą kliniką. Tai būtų sąžininga sulaukti pagalbos ir iš jų pusės“, – sakė savivaldybės gydytoja.

Žinoma, pasak L. Armonavičienės, yra alternatyva sutartis sudaryti su kitomis įstaigomis, paslaugas pirkti, tačiau šiuo metu ne vienoje gydymo įstaigoje situacija su medikais gana sudėtinga. Kita vertus, svarstė L. Armonavičienė, negalima lyginti didžiųjų miestų poliklinikų su Šakių, kur ir turimas darbuotojų skaičius stipriai skiriasi.

„Neeilinė situacija, kuriai niekas nesiruošė. Yra ir trūkumų, nes vos ne per vieną dieną viskas sugalvota“, – mano laikinoji PASPC vadovė ir pripažįsta, kad įgyvendinant sprendimą yra krūvos reikalų, praktiškai kalbame ne tik kad apie didžiulius kaštus, bet ir nuostolius.

O kas bus, jei visgi gydytojai nesutiks dirbti? E. Zubrickienė teigė, kad šiuo metu pagal įsakymą  įstaigų vadovai turi surinkti komandas. Jeigu taip nutiktų, kad atsisakoma, o gydytojas darbingo amžiaus, turės būti motyvuojama, kodėl gydytojas atsisako dirbti gydytoju.

Kiek atsieis šios klinikos įrengimas, kol kas E. Zubrickienė pasakyti dar negalėjo.

„Vakar nusprendėm, šiandien tik pradedam“, – antradienį kalbėjo ji.

Nemažai pagalbos, anot pašnekovės, sulaukiama iš Šakių ligoninės bei vyriausiojo gydytojo Algirdo Klimaičio, tad ji viliasi, kad darbas vyks sklandžiai.

„Tikimės, kad nebus daug pacientų“, – sakė pašnekovė.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pasitikite žiniasklaida?

klausimelis 05 07Antanas iš Pajotijo:

Pasitikiu. Labiausiai radiju, nes jo nuolat klausau. Daugiausiai klausau LRT, įdomios laidos yra apie kaimą, žinios. Iš laikraščių – skaitau tik rajoninį. Teigiamai vertinu. Per televiziją , tiksliau TV3, žiūriu tik žinias ir BTV humoristinę laidą „Pričiupom“. Socialiniais tinklais nesinaudoju, nors anūkės ne kartą sakė, kad esu senamadiškas. Bet man užtenka, kiek naujienų sužinau iš radijo, televizijos ir laikraščių. 

klausimelis 05 07 2

Sonia iš Šakių:

Ne visa. Labiau pasitikiu ir skaitau naujienas socialiniuose tinkluose, tame tarpe ir užsienietiškus. Man norisi tiesos. Vieni vienaip sako, kiti kitaip. Tai aš informaciją lyginu. Man įdomiau, kas vyksta pasaulyje, nei Lietuvoje. Labai daug melo, netiesos čia, todėl ir spaudos nedaug skaitau. „Vakaro žinias“, draugutį skaitom. Televizijos nežiūriu, radijo neklausau.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.