baneris leidinys

verslo Ziburio gimnazijoje
Šakių „Žiburio“ gimnazijoje moksleiviai bei jų mokytoja Daiva Palukaitienė (dešinėje) apie verslumą kalbėjo su ūkininku (iš kairės) Gyčiu Zakarausku, „Scandagra“ pardavimų vadybininke Irma Bartkute ir ūkininku Mindaugu Martinaičiu. Projekto organizatorių nuotr.


Ar verslumas yra įgimta savybė, ar jo galima išmokti? Ką duoda mokiniams mokykloje veikiančios mokomosios bendrovės? Su kokiais sunkumais susiduria mokomosios bendrovės? Šie ir panašūs klausimai neseniai skambėjo Šakių „Žiburio“ gimnazijoje, kur susitiko mokomosiose bendrovėse besipraktikuojantys mokiniai, juos verslumo mokanti mokytoja ir verslumo programoje mentoriaujantys rajono ūkininkai bei bendrovės „Scandagra“ žemės ūkio verslo praktikai.
 
Ypač gajaus mitologinio gyvūno vardu „Hydra“ pavadinta dvyliktokų mokomoji jaunoji bendrovė (JB) „Žiburio“ gimnazijoje buvo įkurta pirmaisiais mokslo metų mėnesiais. Panašiu metu pagal „Lietuvos Junior Achievement“ (LJA) verslumo ugdymo programą „accelerator_x“ mokykloje kūrėsi ir kitos JB. „Hydra“ pavasarį ketina pasiūlyti gimnazistams marškinėlius su gimnazijos logotipu, o kitos jau skaičiuoja savo verslo rezultatus. JB „Švarkuoti paštininkai“ sukūrė Kalėdų pašto paslaugą gimnazistams, JB „EcoŽiburys“ pagamino „augančius atvirukus“ su augalų sėklomis, JB „Luxury goods“ – apyrankes iš karoliukų, o „Lira“ dar anksti rudenį užsakė gimnazistų mėgstamus uniforminius džemperius.

„Su LJA Šakių „Žiburio“ gimnazija bendradarbiauja jau nebe pirmą dešimtmetį. Šiemet turime 10 jaunųjų bendrovių. Džiugu, kad viena iš jų (JB „Lira“) dalyvavo šių metų kalėdinėje „eXpo“, pristatė ne tik savo sėkmingus džemperių pardavimus, bet ir planuojamą įgyvendinti socialinę idėją – aktyvinti renginių lankymą Šakiuose“, – pasakoja gimnazijos ekonomikos mokytoja Daiva Palukaitienė.

„Hydrą“ įkūrę vaikinai ketina studijuoti logistiką ir informacines technologijas, o vienas jų šiemet tapo gatvės šokio pamokų treneriu mokykloje. Gauna pajamas, už kurias, kaip ir visi verslo atstovai, mokės mokesčius valstybei. Jis kaip tik ir būtų pavyzdys, kad verslas nėra vien tik prekyba daiktais.

„Verslumas gali būti suprantamas įvairiai. Vieni gali parduoti bet ką už bet kurią kainą, o kitas puikiai pagamins atvirukus, bet parduoti juos turės kas nors kitas“, – aiškina D. Palukaitienė.

Ji atkreipia dėmesį į mentoriaus vaidmens svarbą. Juk praktikas, skirtingai nei teoriškai verslą pažįstantis mokytojas, žino, kas versle veikia, o kas ne.

Pranešime spaudai skelbiama, kad „Žiburio“ gimnazijoje lankėsi mentoriai – bendrovės „Scandagra“ pardavimų vadybininkė Irma Bartkutė, rajono ūkininkai Gytis Zakarauskas ir Mindaugas Martinaitis. Jie su mokiniais dalijosi patirtimi, kaip perkant gauti geriausią kainos pasiūlymą, kokia kryptimi būtų galima auginti šiandien dar tik pirmus žingsnius žengiantį mokinių verslą. Mentoriai pabrėžė ir produktų kokybės svarbą bei domėjosi bendrovėje dirbančių moksleivių darbo pasidalijimu.

„Smagu matyti tokį didelį Šakių „Žiburio“ gimnazijos įdirbį, bendradarbiaujant su „Lietuvos Junior Achievement“, ir mokinių entuziazmą, mokantis verslumo praktiškai“, – sako „Scandagra“ pardavimų vadybininkė I. Bartkutė, šią programą vertinanti kaip investiciją į Lietuvos ateitį.

Žemės ūkio veiklą 680 ha laukuose vykdantis ūkininkas G. Zakarauskas irgi neabejoja mokomųjų bendrovių nauda mokyklose: kuo anksčiau pradėsi pažinti verslą – tuo geriau. Pasak jo, žemės ūkio veikla šiandien yra verslas, nes čia – tiek  perkama, tiek parduodama. Aišku, ūkininkai priklausomi nuo gamtos, tačiau visi verslai yra priklausomi nuo kokių nors aplinkybių. Jis pastebi, kad žemės ūkyje jaunų verslių žmonių trūksta.

„Kiek teko patirti, jauni žmonės labiau nori dirbti švarų darbą, sėdėti šiltai, vilkėti kostiumus, gražiai atrodyti. Žemės ūkyje taip nepadirbsi“, – atkreipia dėmesį ūkininkas.

Apie 700 ha žemės dirbantis ūkininkas M. Martinaitis prisimena, kad dar mokydamasis mokykloje per vasarą dirbdavo – norėjosi turėti savų pinigų. Anot jo, visos patirtys yra naudingos – net ir neigiamos. M. Martinaitis ūkininkauja jau daugiau kaip dvidešimt metų. Pirmieji dešimt ūkininkavimo metų buvo juodas darbas, netgi norėjosi mesti, bet paskui įsivažiavo, o dabar įsitikinęs – svarbu yra nepamesti optimizmo.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos