Griškabūdiečiai gamino apkasų žvakes ir vylėsi, kad netektų jų daryti sau...

Jau trečią kartą Griškabūdžio bendruomenė sukvietė visus, norinčius prisidėti prie apkasų žvakių gaminimo. Nors šįkart susirinko tik nedidelis būrelis talkininkų, buvo pagamintos keturios dėžės žvakių, taip reikalingų savo šalį ginantiems ukrainiečiams. R. Aštrauskaitės nuotr.

Penktadienio vakarą Griškabūdžio bendruomenė, vedama kilnios misijos, rinkosi vaikų dienos centro patalpose, kur vyko apkasų žvakių Ukrainos kariams gaminimo akcija. Pirmoji šiais metais, tačiau, pasak susirinkusiųjų, jei reikės, tikrai ne paskutinė.  Griškabūdiečiai tokios akcijos imasi jau trečiąkart, todėl yra įvaldę technologiją, kad žvakės nedūmytų, gerai degtų ir sušildytų fronte kovojančius ukrainiečių karius.

Karas Ukrainoje, deja, vis dar tęsiasi. Šalis gina savo laisvę ir teritoriją jau dvejus metus ir mūsų parama jai labai reikalinga. Atrodo, kad apkasų žvakė tik smulkmena, telpanti į delną, tačiau su ja kariai gali sušildyti sušalusias rankas, maistą, apšviesti patalpą ar net išsidžiovinti nedidelius drabužius. 

Pasak Griškabūdžio bendruomenės centro pirmininkės Agnės Paškauskienės, kuri ir sukvietė bendruomenės narius į apkasų žvakių gaminimo talką, sulaukus klausimų ir raginimų iš šalies, dar pernai buvo nuspręsta surinkti daugiau skardinių ir atnaujinti žvakių gamybą. 

Šįsyk į apkasų žvakių gaminimo talką susirinko vos keletas žmonių iš Griškabūdžio ir Degutinės, mat daugelis anksčiau prie šios akcijos prisidėjusių tądien sirgo, todėl teks susirinkti dar ne kartą. Bendruomenės pirmininkė prasitarė, kad, sužinoję apie Griškabūdyje gaminamų apkasų žvakių akciją, juos ketina aplankyti ir LRT televizijos žurnalistai.

Į žvakių gamybos talką su dviem maišais skardinių atvykęs Degutinės kaimo bendruomenės centro pirmininkas Vytautas Legota prasitarė, kad jie patys žvakių daryti nemoka, todėl renka skardines ir pristato griškabūdiečiams, o aktyvesni bendruomenės nariai atvyksta pagelbėti ir gaminant žvakes.

Beje, skardinėmis ir žvakių vašku šakiečiai taip pat gali prisidėti prie šios akcijos, nes „Draugo“ redakcijos pastato pirmame aukšte surinkta žaliava taip pat keliauja į žvakių fabrikėlį Griškabūdyje.

A. Paškauskienė pasakojo, kad žvakių gamybos idėją perėmė iš Jankų bendruomenės, kur šios iniciatyvos ėmėsi Andrejus Ozerenskis, kuris nuo karo Ukrainoje pradžios aktyviai organizuoja įvairią paramą jos gynėjams.  

„Viskas nuo Ozerenskio ir prasidėjo. Jis pradėjo. Sakau, ir mums reikia“, – atviravo griškabūdietė, jau trečią kartą sutelkianti bendruomenę šiai kilniai misijai. 

Rodydama, kaip daromos apkasų žvakės, bendruomenės pirmininkė tvirtino, kad jei anksčiau jie į skardines dėdavo susuktas kartono atraižas, tai šiandien yra atidirbę visai kitokią žvakių gamybos technologiją – geriau iš atskirų kartono atraižų sudėlioti žvaigždutes, nes tokios žvakės geriau dega ir labiau šildo.   

Gamindamos žvakes moterys lyg maldą kartojo, kad būtų geriau, jei netektų jų daryti sau. Jų teigimu, kai nėra atgalinio ryšio iš ten, kur jų padarytos žvakės iškeliauja, žmonės tiesiog nustoja jas daryti, tačiau iš tiesų yra žinių, kad apkasų žvakių savo šalį ginantiems ukrainiečiams vis dar labai reikia. 

„Pernai pirkom sojų vaško granules, o dabar lydome ir pilame viską, ką surenkam. Gavom pilną maišą grabnyčių. Natūralus vaškas yra kitoks. Kai jį kaitinom, visa patalpa kvepėjo, o parafinas labai dūmino“, – viena per kitą pasakojo į žvakių gamybą susirinkusios moterys, juokaudamos, kad gamindamos žvakes ukrainiečiams sau renka karmos taškus. 

Prie žvakių gaminimo akcijos prisijungė ir Žvirgždaičių seniūnė, griškabūdietė Giedrė Snudaitienė, ne pirmą kartą prisideda ir Šakių viešosios bibliotekos Griškabūdžio padalinio bibliotekininkė Daiva Žemaitienė. Ji sako, kad taip nori nors kiek prisidėti prie paramos nuo Rusijos agresijos besiginantiems kovotojams. Su tokia mintimi čia ir atėjo. 

Pirmą kartą akcijoje dalyvaujanti griškabūdietė Loreta Degutytė prasitarė, kad pernai sirgo, todėl negalėjo prisidėti prie žvakių gamybos, o šiemet, pamačiusi kvietimą, nė nesudvejojo. Jos brolis kariškis, todėl labai gerai žino, kokios svarbios šios žvakės savo šalį ginantiems ukrainiečiams. Kaip paaiškėjo, patogesnės yra mažesnės, telpančios į kišenę, todėl didesnes nuo kavos ar šunų konservų tenka sumažinti iki reikiamo aukščio. 

Penktadienio vakarą miestelio moterys pagamino keturias dėžes apkasų žvakių. Paklaustos, kaip pagamintos žvakės pasieks Ukrainą, Griškabūdžio bendruomenės centro pirmininkė sakė, kad pernai žvakes griškabūdiečiai ukrainiečiams perdavė per karę savanorę Jovitą Juškaitienę iš Degutinės. Šiais metais ketina bendradarbiauti su ja arba kita savanore Erika Būdvytyte, kilusia iš Bliuviškių.  

Gaminti apkasų žvakes ukrainiečių kariams planuojama tiek, kiek turės medžiagų.

 

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

35-eri Nepriklausomybės metai: Ar jaučiate pažangą?

klausimelis 03 14Emilijus iš Gelgaudiškio:

Be abejo per 35-erius metus padaryta didelė pažanga daugelyje sričių. Mano vaikystėje nebuvo mobilių telefonų, interneto. Po truputį viskas keitėsi. Teko ragauti ir emigranto duonos Norvegijoje. Pastebėjau, kad šioje šalyje gyvena išsilavinę žmonės, skiriasi nuo mūsų ir žmonių intelektas. Ten tave laiko žmogum, ne taip, kaip kartais mūsų šalyje. Šiuo metu dirbu Lietuvoje. Čia ir šeima. Visgi manau, kad šiandien dar nėra visiškos žodžio laisvės. Žmonės yra suvaržyti ir viešai negali reikšti savo nuomonės. 

klausimelis 03 14 2

Gytis iš Liepalotų:

Gimiau nepriklausomoj Lietuvoj. Paskelbus nepriklausomybę, Lietuvai daug galimybių atsivėrė: keliauti, studijuoti užsienyje. Teko ir man padirbėti Norvegijoje, bet pajutau, kad noriu sugrįžti, nes čia draugai, šeima. Todėl ir norisi būti čia. Esu Tėvynės fanas. Galima perspektyvią ateitį susikurti ir Lietuvoje, o jauni žmonės išvyksta į užsienį, kad užsidirbtų pragyvenimui. Visgi Lietuvoje sunku gauti gerai apmokamą darbą, kad įsigytum būstą, galėtum gyventi atskirai nuo tėvų.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.