Skuba į miškus aptverti skruzdėlynų

skruzdelynas
Šiais metais miškininkai žada visoje Lietuvoje aptverti netgi 1 tūkst. 400, o rajone – 35 skruzdėlynus. VMU nuotr.

Valstybinių miškų urėdijos miškininkai, kaip ir kasmet šiltuoju metų laikotarpiu, skuba į miškus aptverti skruzdėlynų. Šiais metais šalyje naujai aptvers net 1 tūkst. 400 miškuose esančių skruzdėlynų, o Šakių regioninio padalinio miškininkai rajone aptvers 35 skruzdėlynus.
 
Kenkėjais ir lervomis mintančios skruzdės ypač svarbios miško ekosistemai. Dėl to jos ir vadinamos miško sanitarėmis bei darbininkėmis. Tačiau kuo didesnis skruzdėlynas – tuo labiau vilioja šernus. Skruzdėlynai pritraukia šernus dėl to, kad nuo jų besigindamos skruzdės gausiai purškia skruzdžių rūgštį. Ši rūgštis atbaido kitus parazitus, esančius ant šernų kailio, – blusas, utėles ar įvairias erkutes. Todėl šernai kartais ne tik aktyviai knisa skruzdėlynus, bet ir juose voliojasi, taip pat rankioja skruzdžių kiaušinius ir lervas, ir jų žala skruzdžių kolonijai tampa nepataisoma.

Girininkai, pamatę miške naujai besiformuojantį skruzdėlyną, jį aptveria, taip pat sutaiso ir keičia naujais pasenusius ar pažeistus aptvarus. Kaip apsaugoti skruzdėlynus pasirenka skirtingus būdus – miške galima pamatyti aptvertus ir trikampe, ir keturkampe tvorele. Jų kuolai smeigiami kuo toliau nuo skruzdėlyno, kad nepažeistų jo požeminės dalies. Miške girininkai aptinka įspūdingo dydžio skruzdėlynų – kai kurie siekia daugiau nei pusantro metro aukščio.

Skruzdėlynus taip pat atakuoja ir meletos (paukščių rūšis), tačiau paukščiai nepadaro tokios žalos kaip šernai.

Šakių regioninio padalinio vadovas Gintaras Bacevičius sako, kad miškininkai kasmet vykdo įvairias miškų sanitarinės būklės pagerinimo priemones, tarp kurių yra ne tik skruzdėlynų tvėrimas, bet ir inkilų kėlimas, tupyklų plėšriesiems paukščiams įrengimas, feromoninių gaudyklių žievėgraužiams vabalams gaudyti išdėstymas, medelių apsauga individualiomis priemonėmis ir tvoromis bei kiti darbai. Skruzdėlynų aptvėrimas miškininkams taip pat yra vienas svarbiausių sanitarinės būklės pagerinimo darbų, kurie daugiau ar mažiau atliekami kiekvienais metais.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip kovoti prieš žiaurų elgesį su gyvūnais?

klausimelis 04 26Mindaugas iš Zapyškio:

Nepriklausomai, kur laikomas šuo, ant grandinės ar voljere, reikia jam sudaryti sąlygas. Nelaikyčiau žiauriu elgesiu su gyvūnu, jei jis ant grandinės gali lakstyti po visą kiemą. Kartais grandinė gali suteikt šuniui daugiau laisvės nei gyvenimas voljere. Manau, ir dabar yra numatytos pakankamai griežtos bausmės kovai prieš žiaurų elgesį su gyvūnais, nes, kiek žinau, yra ir baudžiamoji atsakomybė – laisvės atėmimo bausmė.

klausimelis 04 26 2

Lina iš Šakių:

Manau, kad pririšti šunį prie grandinės nėra blogai, bet tokie įvykiai, kai norima jais atsikratyti itin žiauriais būdais, yra netoleruotini. Jei jau nėra galimybės ar noro laikyti šuns ar katės, galima kreiptis į gyvūnų globos įstaigas, bet ne kažkur išvežt ir atsikratyt. Manau, kad už žiaurų elgesį su gyvūnu bauda nuo 200 iki 1 tūkst. eurų jau būtų žmogui bausmė.


BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.